Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Samorząd pielęgniarski bez głosu podczas udzielania prawa wykonywania zawodu osobom spoza UE

Udostępnij:
– W czasie epidemii minister zdrowia w drodze decyzji administracyjnej, której nadaje rygor natychmiastowej wykonalności, udziela zgody na wykonywanie zawodu pielęgniarkom lub położnym wykwalifikowanym poza UE. Rola samorządu ogranicza się do zatwierdzenia podjętej już decyzji – zwraca uwagę WOIPiP.
Do Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych napływa wiele pytań dotyczących podstaw merytorycznych i prawnych podejmowania uchwał w zakresie przyznawania warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej osobom, które uzyskały kwalifikacje poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i którym minister zdrowia udzielił stosownej zgody.

Jak wyjaśnia WOIPiP, wprowadzony art. 35a do ustawy z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 479) w czasie stanu epidemicznego w sposób skrajny ograniczył rolę okręgowej rady w procesie przyznawania prawa wykonywania zawodu dla osób, które uzyskały kwalifikacje poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym niemal całkowicie wyłączył możliwość weryfikacji kwalifikacji zawodowych takiej osoby.

W okresie stanu epidemicznego to minister zdrowia w drodze decyzji administracyjnej, której nadaje rygor natychmiastowej wykonalności, udziela takiej zgody (art. 35a ust. 17). To również minister zdrowia w wydanej decyzji wskazuje, czy dana osoba może wykonywać zawód samodzielnie, czy też pod nadzorem innej pielęgniarki albo położnej.

Jednocześnie warunki konieczne do uzyskania warunkowej zgody na wykonywanie zawodu zostały zniwelowane niemalże do minimum, a mianowicie – zainteresowany „winien mieć pełną zdolność do czynności prawnych, jego stan zdrowia winien pozwalać na wykonywanie zawodu, powinien wykazywać się nienaganną postawą etyczną, posiadać dyplom pielęgniarki lub położnej wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej” (art. 35a ust. 14, ust. 15 w zw. z ust. 1 pkt 3–5 i 7).

– Udział okręgowej rady pielęgniarek i położnych w powyższej procedurze został sprowadzony do następczego względem decyzji ministra zdrowia przyznania adresatowi tejże decyzji. Okręgowa rada nie ma przy tym uprawnień do badania dokumentów, na podstawie których została wydana decyzja przez ministra zdrowia. W istocie rola okręgowej rady pielęgniarek i położnych ogranicza się do zatwierdzenia decyzji już podjętej (art. 35a ust. 18) – zauważa Anna Dudzińska, przewodnicząca Okręgowej Rady Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Przyznane okręgowej radzie prawo do odmowy warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej wiąże się w omawianym postępowaniu właściwie jedynie ze zdarzeniami, które mają miejsce w czasie pomiędzy wydaniem decyzji administracyjnej a podjęciem uchwały przez okręgową radę; względnie ustaleniem okoliczności istniejących przed wydaniem decyzji przez ministra zdrowia, ale mu nieznanych, które miałyby istotny wpływ na wydanie przez niego decyzji.

– Mając na uwadze powyższe oraz pamiętając, że uchwała okręgowej rady winna być podjęta w terminie 7 dni od dnia przekazania jej decyzji ministra zdrowia o udzieleniu zgody na wykonywanie zawodu uprawnienie do odmowy należy ocenić jako iluzoryczne – twierdzi w opublikowanym stanowisku Anna Dudzińska.

W kontekście krytycznych uwag wobec uchwał o przyznaniu warunkowego prawa wykonywania zawodu podejmowanych w trybie art. 35a ww. ustawy zdaniem Anny Dudzińskiej podkreślenia wymaga, że okręgowa rada jako organ samorządu pielęgniarek i położnych, który działa na podstawie przepisów ustawy, niezależnie od tego, jak abstrakcyjne przepisy prawa przedstawia ustawodawca i jak dalece nie zgadza się z nimi rada, i tak nie może odmawiać wydania uchwały zgodnej z przepisami prawa w celu wyrażenia niezadowolenia wobec działań ustawodawcy.

– Tym samym, wobec narzuconego okręgowej radzie trybu podejmowania uchwał dotyczących warunkowego prawa wykonywania zawodu osobom, które uzyskały kwalifikacje poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i którym minister zdrowia udzielił zgody na wykonywanie zawodu oraz ograniczenie zakresu uprawnień okręgowej rady w tym postępowaniu, prosimy o zrozumienie dla koniecznych działań podejmowanych przez organy samorządu pielęgniarek i położnych na podstawie art. 35a ww. ustawy – podsumowuje Anna Dudzińska w imieniu OR WOIPiP.
 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.