Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stary lek przeciw cukrzycy do ponownego wykorzystania?

Udostępnij:
Według nowego badania UT Southwerster Medical Center efektywne, ale zarzucone leczenie cukrzycy typu 2 jest możliwe do wykorzystania w kombinacji z innym lekiem w celu wyeliminowania problematycznych działań niepożądanych preparatu podstawowego.
Chodzi o lek rosiglitazon, który uzyskał zgodę FDA na stosowanie w 1999 roku i stał się liderem w terapii cukrzycy typu 2. Lek umożliwia poprawę tolerancji na insulinę oraz glukozę. Jednak inne badania wykazały, że działaniami niepożądanymi może być zawał serca, jak również osteoporoza i przyrost wagi.

W badaniu opublikowanym w Cell Metabolism badacze wykazali, ze dodanie do leczenia innego leku eksperymentalnego aktywuje receptor odpowiedzialny za komórki tłuszczowe oraz układ immunologiczny zwany GPR120, co pozwala na stosowanie niskich dawek rosiglitazonu.

Chodzi o kompozycję mieszaniny A z lekiem podstawowym – dawką minimalną, co w podobnym stopniu jak sam lek wpływa na insulinowrażliwość.

- Ta mała dawka nie wykazuje działań niepożądanych, czyli przyrostu wagi, zatrzymywania płynów w modelu na myszach – powiedziała Dayoung Oh, asystent profesora UT Southwestern's Touchstone Center for Diabetes Research., senior autor badania.

Potrzebne są jednak inne badania, które sprawdziłyby reakcje kostne oraz sercowe na tę niską dawkę leku, ale wydaje się, że również mogłyby zostać wyeliminowane poprzez zmniejszenie dawki rosiglitazonu.

Na cukrzycę choruje 34 mln Amerykanów. W Polsce nawet 3 mln osób. Choroba może prowadzić do uszkodzeń nerek, udaru, a nawet zgonu.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.