Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Suplementacja białka oraz trening oporowy u seniorów

Udostępnij:
Wraz z wiekiem zmniejsza się masa mięśniowa co sprzyja zaburzeniom równowagi i upadkom. Duński zespół przeprowadził randomizowane badanie kliniczne mające ocenić czy suplementacja białka sama lub połączona z treningiem oporowym o lekkim lub znacznym natężeniu może wpłynąć na masę mięśniową seniorów.
Do badania włączono 208 zdrowych seniorów (wiek powyżej 65 lat), którzy byli randomizowani do jednej z pięciu grup:
- suplementacja 30 g węglowodanów;
- suplementacja białka kolagenowego;
- suplementacja białka serwatkowego;
- suplementacja białka serwatkowego plus trening oporowy o lekkim natężeniu 3-5 razy w tygodniu;
- suplementacja białka serwatkowego oraz trening oporowy o znacznym natężeniu 3 razy w tygodniu.

Suplementy białkowe zawierały 20 g białka plus 10 g węglowodanów. Suplementacja była prowadzona dwa razy dziennie. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zmiana pola powierzchni przekroju mięśnia czworogłowego uda po roku interwencji.

W sumie badanie ukończyły 184 osoby. W porównaniu z samą suplementacją białka serwatkowego, jedynie grupa, która dodatkowo uprawiała trening oporowy o znacznym natężeniu odnotowała istotne zwiększenie pola powierzchni przekroju mięśnia czworogłowego uda, a także siłę napięcia dynamicznego i izometryczną prostowników kolana. Wyniki samych suplementacji białka serwatkowego nie różniły się od suplementacji białka kolagenowego lub węglowodanów.

Sama suplementacja białka u starszych zdrowych osób prawdopodobnie nie wpływa na masę i siłę mięśni. Jedynie połączenie suplementacji białka z natężonym wysiłkiem oporowym może wpłynąć na zwiększenie masy mięśniowej i wzrost siły mięśniowej.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.