Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szczepienia przeciw rotawirusom dla dzieci od 6. do 24. tygodnia życia

Udostępnij:
Rotawirusy należą do czynników najczęściej wywołujących biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci. Szczepieniem ma zostać objętych co najmniej 86 proc. populacji pacjentów od 6. do 24. tygodnia życia – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia ws. obowiązkowych szczepień ochronnych, który trafił do konsultacji publicznych.
Celem projektu, który opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji, jest rozszerzenie od 1 stycznia 2021 roku obowiązkowych szczepień ochronnych przez objęcie szczepieniem przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy dzieci od 6. do 24. tygodnia życia.

Zgodnie z dokumentem zaszczepione zostaną dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 r. Natomiast w przypadku dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2021 r. będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Jak wynika z szacunków przedstawionych w uzasadnieniu projektu, dzięki temu, że szczepieniem zostanie objętych co najmniej 86 proc. populacji, koszty leczenia dzieci do 6 lat z powodu ograniczenia chorób wywołanych przez rotawirusy spadną o ponad 60 mln zł.

Rotawirusy należą do czynników najczęściej wywołujących biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci od 4. do 24. miesiąca życia. Najcięższy przebieg choroby występuje u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, ze względu na szybkie odwodnienie organizmu. Do zakażenia rotawirusem dochodzi drogą pokarmową lub kropelkową. Transmisja wirusa może odbywać się również przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak również przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami, lub przez wodę pitną. Największa zapadalność na choroby wywołane przez rotawirusy występuje w grupie dzieci do ukończenia 5. roku życia.

Dodanie szczepień przeciwko rotaworusom od lat było postulowane jako priorytet Programu Szczepień Ochronnych (PSO). Znalazło się m.in. w rekomendacjach Rady Sanitarno – Epidemiologicznej (RSE) przy GIS na lata 2016-2020, a następnie w proponowanych priorytetach zmian PSO na lata 2021-2025. Za wpisaniem ich PSO był też Zespół do Spraw Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) podkreślał, że zasadne jest objęcie szczepieniami całej populacji, a nie tylko noworodków urodzonych przedwcześnie.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia zaznaczono też, że szczepienie przeciwko rotawirusom jest również korzystne z ekonomicznego puntu widzenia. Zmniejsza liczbę hospitalizacji nawet o 94 proc., a o 74 proc. częstość występowania biegunki w całej populacji, również u osób nieszczepionych. Resort spodziewa się, że wprowadzenie szczepień populacyjnych przeciw rotawirusom spowoduje istotną redukcję zachorowań w grupie szczepionej oraz przyczyni się do zmniejszenia zakażeń wewnątrzszpitalnych.


Projekt rozporządzenia do pobrania: „Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.