Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szczepienia przeciwko meningokokom dzięki samorządom

Udostępnij:
Tagi: meningokoki
Kolejne miasta i województwa wprowadzają dla swoich mieszkańców bezpłatne szczepienia przeciw meningokokom typu B. Właśnie dołączyło do nich Mazowsze.
We wrześniu rodzice dzieci z Mazowsza będą mogli zgłaszać się do wybranych podmiotów leczniczych, aby skorzystać z programu bezpłatnych szczepień przeciw meningokokom typu B. Program jest przeznaczony dla maluchów w wieku od 3 miesięcy do 3 lat, które uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego lub wkrótce będą uczęszczać. Na trzyletnią realizację programu zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył 3 mln zł. Mazowsze – po Zachodniopomorskiem, jest drugim województwem pod względem liczby przypadków zakażeń meningokokami wśród najmłodszych dzieci do pierwszego roku życia.

W Szczecinie zapisy do udziału w bezpłatnym programie szczepień przeciw meningokokom typu B ruszyły pod koniec grudnia ubiegłego roku, a już w połowie stycznia zarejestrowanych było ponad 200 dzieci na 300 dostępnych miejsc.

Dzięki programom polityki zdrowotnej realizowanym przez jednostki samorządu terytorialnego mieszkańcy kilku gmin już od kilku lat mogą korzystać z bezpłatnej profilaktyki przed zakażeniem meningokokami typu B.

Jedną z pierwszych była gmina Gołdap w województwie warmińsko-mazurskim. Program był reakcją na wydarzenia z 2016 r., kiedy u trojga dzieci z Gołdapi doszło do błyskawicznego rozwoju inwazyjnej choroby meningokokowej (IChM). Tylko jedno z nich udało się uratować. Programem objęte są maluchy do czwartego roku życia.

Seria kilku przypadków sepsy meningokokowej w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii, w tym jeden zakończony zgonem, była bezpośrednią przyczyną rozszerzenia w Kielcach programu samorządowego o meningokoki typu B. Działa on od 2018 r. i jest przeznaczony dla dzieci do drugiego roku życia.

W tym samym roku program został uruchomiony w wiejskiej gminie Rudziniec w woj. śląskim. Skorzystać z niego mogą wszystkie nowo narodzone dzieci, czyli około stu rocznie. Podobnie jak w innej, niewielkiej gminie Grębocice na Dolnym Śląsku, gdzie szczepienia są realizowane od trzech lat w ramach programu „Becikowe po Grębocicku”.

O uruchomienie bezpłatnych szczepień przeciw meningokokom typu B zabiegają kolejne miasta i regiony. W marcu pozytywną opinię prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji otrzymał „Program polityki zdrowotnej dotyczący profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027”. Zgodnie z założeniami, ma w nim wziąć udział ok. 1500 dzieci rocznie. W pierwszej kolejności w Małopolsce uodpornione zostaną dzieci do drugiego roku życia oraz nastolatki w wieku 14-18 lat (w tym wieku odnotowuje się drugi, niższy szczyt zachorowań), stale przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w rodzinnych domach dziecka. W dalszej kolejności zaszczepione mają zostać dzieci uczęszczające do żłobków, a następnie pozostałe dzieci z danego rocznika.

Samorządowcy przyznają, że jednym z powodów finansowania szczepień z lokalnego budżetu są ograniczone możliwości ekonomiczne rodziców. Obecnie szczepienia przeciwko meningokokom są tylko zalecane, a nie obowiązkowe, co oznacza, że nie są refundowane. Z tego względu samorządowe programy szczepień cieszą się dużą popularnością – średnio korzysta z nich 80 proc. grupy docelowej.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.