Specjalizacje, Kategorie, Działy
Ministerstwo Zdrowia

Szczepienie przeciwko HPV jest dobrowolne

Udostępnij:

Rusza wspólny program MZ i MEN szczepień w szkołach podstawowych przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na nowotwory m.in. szyjki macicy, gardła i głowy. Minister zdrowia Izabela Leszczyna przekazała, że szczepienie to jest dobrowolne – rodzic może wyrazić zgodę na nie lub tego nie zrobić.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową resortu edukacji Barbarą Nowacką minister zdrowia Izabela Leszczyna zaapelowała też do dyrektorów szkół podstawowych, by zgłaszali swoje placówki do rozpoczętego 2 września programu MZ i MEN bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla uczniów w wieku od 9 do 14 lat.

– To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci – powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Zaangażujmy się wspólnie

Minister przypomniała, że zainteresowana udziałem w programie szkoła powinna skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na termin - jeden lub kilka, w którym wykonane zostaną szczepienia. Jeśli szkoła nie wie, z którą przychodnią powinna się skontaktować, informacji może udzielić lokalny sanepid.

– Apeluję do lekarzy rodzinnych: zaangażujmy się wspólnie, podarujmy szczepionkę naszym dzieciom – stwierdziła. Zaznaczyła, że do szkół trafiły przewodniki dotyczące programu z wyjaśnieniem, co należy zrobić, by z niego skorzystać.

Program szczepień przeciw HPV ma być rozszerzany. – Oczywiście w przyszłym roku będziemy chcieli obejmować programem kolejne roczniki. W perspektywie lat możemy uwolnić całe pokolenia Polek i Polaków od raków wywoływanych przez wirusa HPV – dodała minister Leszczyna.

Mamy antidotum

– Rak zabija – rak szyjki macicy, głowy, gardła, różne inne nowotwory wywoływane tym wirusem. To jest jedyny nowotwór, na który jest szczepionka – mówiła podczas konferencji minister edukacji narodowej Barbara Nowacka.

Zaznaczyła, że za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

– Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do POZ i tam zaszczepić dziecko – zauważyła, dodając, że szczepienia przeprowadzą specjaliści. Poprzedzone będą akcją edukacyjną.

Dostępne szczepionki

Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz związanym z onkogennymi typami HPV rakowi szyjki macicy i odbytu.

Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu patogenom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.

Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV miałoby zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Partner serwisu
Ministerstwo Zdrowia
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.