Rozszerzony program szczepień przeciwko HPV – co się zmieniło?
Program szczepień przeciw HPV został rozszerzony. Od 1 września obejmuje dzieci od 9. do 14. roku życia. Zmiany umożliwiają wykonanie szczepień we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne, oraz realizację szczepień w szkołach podstawowych.
Lekarze oraz organizacje pacjenckie od dawna apelowali do Ministerstwa Zdrowia o uproszczenie procedury szczepień przeciwko HPV, a także umożliwienie skorzystania z immunizacji także młodszym dzieciom (poniżej 11. roku życia).
W rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” prof. Agnieszka Mastalerz-Migas – podczas Drug Policy, czerwcowej konferencji Termedii – powiedziała, że możemy uratować program szczepień przeciwko HPV. – Wyszczepialność wzrośnie, gdy struktura organizacyjna programu zostanie uproszczona, postawi się na edukację dzieci i rodziców oraz wzmocni rolę personelu medycznego – podkreśliła.
Ministerstwo Zdrowia rozpatrzyło uwagi i postulaty środowiska medycznego
Resort zdrowia podaje informacje dotyczące zmian w najnowszym programie szczepień przeciwko HPV:
- realizacja
szczepień przeciw HPV w ramach programu jest możliwa we wszystkich POZ,
które realizują szczepienia ochronne;
- obniżyliśmy
wiek osób uprawnionych do szczepienia w ramach programu z: „po ukończeniu
11. r.ż.” na: „po ukończeniu 9. r.ż.” – tj. od dnia 9. urodzin do dnia
poprzedzającego 14. urodziny;
- ułatwiliśmy
świadczeniodawcom procedurę rozliczania szczepień wykonanych w ramach
programu poprzez rezygnację z warunku korzystania z serwisu Centralnej
e-Rejestracji. Teraz podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw
HPV (w ramach programu) jest kontakt z POZ, w którym pacjent złożył
deklarację;
- umożliwiliśmy realizację szczepień przeciw HPV przez POZ w szkołach podstawowych. Każda szkoła może podjąć decyzję, czy będzie realizować szczepienia w swojej placówce. Dyrektor szkoły lub wyznaczony koordynator powinien skontaktować się z pobliskim lub współpracującym POZ i ustalić termin szczepienia. Rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie (podpisać deklarację i zgodę na szczepienie), zgodnie z instrukcjami dyrektora szkoły. Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia dziecka. Decyzja ta pozostaje w gestii dyrektora szkoły i rodzica. Rodzic może też upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę.
Czu uda się osiągnąć założenia Narodowej Strategii Onkologicznej?
Jeśli wszystkie zmiany zapowiadane przez MZ zostaną wprowadzone w życie, wyszczepialność powinna się zwiększyć. Zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030 do końca 2028 r. przeciw HPV powinno się zaszczepić przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania. Jak do tej pory z programu skorzystało zaledwie 20 proc. uprawnionych osób.