Specjalizacje, Kategorie, Działy
Piotr Skórnicki/Agencja Gazeta.pl

Temat przewodni – dr hab. Ewelina Gowin o nie do końca poznanej chorobie Kawasakiego ►

Udostępnij:
– Choroba Kawasakiego kryje ciągle wiele tajemnic, a lekarze zadają sobie wiele pytań, szczególnie o to, jak najlepiej ją leczyć – mówi dr hab. n. med. Ewelina Gowin, która wraz z prof. dr. hab. n. med. Leszkiem Szenbornem w trakcie Top Medical Trends omawiać będzie właśnie tę chorobę.
Dr hab. n. med. Ewelina Gowin z Oddziału Zakaźnego Szpitala św. Józefa w Poznaniu przypomina, że choroba Kawasakiego to choroba zapalna dotycząca głównie małych i średnich naczyń krwionośnych.

– W czasie pandemii zaobserwowaliśmy zmianę w epidemiologii tej choroby. Dotyczyła ona wcześniej dzieci do lat pięciu, głównie chłopców. Tymczasem w czasie pandemii na chorobę bardzo zbliżoną do choroby Kawasakiego zaczęły chorować starsze dzieci. Czasami trudno było rozgraniczyć, czy jest to wieloukładowy zespól zapalny związany z COVID-19, czy choroba Kawasakiego. Prawdopodobnie te dwie choroby mają wiele wspólnego, jedna przechodzi w drugą – mówi dr hab. Ewelina Gowin.

W dalszej części omówienia wykładu, który przedstawi na Top Medical Trends 2023, dr hab. Ewelina Gowin przedstawia niejednoznaczne objawy. W pierwszych dniach występowania mogą skłonić one lekarza rodzinnego do podejrzewania, że jest to np. szklarlatyna.

Co zwiększa ryzyko zachorowania? Ekspertka zwraca uwagę na liczne infekcje dróg oddechowych, które wyprzedziły chorobę, a dotyczą dzieci dotychczas zdrowych, bez poważnych chorób.

O koniecznej opiece kardiologicznej i powikłaniach dr hab. Ewelina Gowin i prof. Leszek Szenborn opowiedzą 25 marca w trakcie wykładu zaplanowanego jako część panelu pediatrycznego. Przewodniczącym tej sesji jest prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy na temat choroby Kawasakiego.

 
Partner serwisu
Piotr Skórnicki/Agencja Gazeta.pl
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.