Specjalizacje, Kategorie, Działy

USG standardem pracy lekarza? Warto je wykonywać zgodnie z rekomendacjami towarzystw naukowych

Udostępnij:
Każdy lekarz ma prawo do wykonywania badania USG, ale musi umieć je przeprowadzać – wskazuje Piotr Zieliński, prawnik z Uniwersytetu Gdańskiego. Jeżeli lekarz wykonuje USG w ramach praktyki finansowanej ze środków publicznych musi dokumentować swoją umiejętność certyfikatem lub specjalizacją dotyczącą umiejętności wykonywania USG.
- Nie ma metody równej popularnością wśród pacjentów, co USG – mówi dr hab. Wojciech Kosiak, prezes Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. – Jednak wiara w USG jest wyższa wśród pacjentów niż lekarzy – dodaje wskazując, że upowszechnienie USG wśród lekarzy mogłaby nastąpić poprzez odpowiednie zmiany w procesie kształcenia studentów, czy też uzupełnienie kształcenia specjalizacyjnego. Jednak ten problem nie został rozwiązany systemowo nawet w bogatszych krajach od Polski. Studenci chcą się uczyć, o czym świadczy grupa 500 osób w kole naukowym USG Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i podobne grupy w Bydgoszczy, Olsztynie, czy Krakowie.

- USG nie jest wpisane w specjalizację z medycyny rodzinnej – zauważa prof. Jarosław Drobik, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej podczas dyskusji na temat tego, kiedy USG stanie się standardem w pracy każdego lekarza zorganizowanej przez firmę Philips– Lekarz sam musi zadać sobie trud, aby się tego badania nauczyć, ale obecne technologie stwarzają możliwości do wprowadzenia USG do praktyki lekarza rodzinnego.

- Nie wyobrażam sobie pracy bez USG – stwierdza dr Piotr Polański, lekarz rodzinny zrzeszony w PTMR – Jestem zdecydowanym entuzjastą metody, choć motywacja, aby się tego nauczyć przyszła ze strony unijnej, która warunkowała przyznanie środków na rozwój posiadaniem technologii. USG skraca proces decyzyjny i tym bardziej jest metodą użyteczną.

Choć USG nie ma również w programie specjalizacji pediatrycznej, Tomasz Batko, pediatra z Gdańska, wskazuje, że właśnie dzieci są najbardziej dedykowane do wykonywania im badań USG. W pediatrii jest narzędzie nie tylko przyśpieszające diagnostykę, ale również narzędzie do rozpoczęcia diagnostyki, bo w szczególności małe dziecko nie wskaże źródła swoich dolegliwości.

Piotr Zieliński podkreśla, że standardy medyczne stanowią przedmiot rekomendacji towarzystw naukowych i choć nie są obowiązującym prawem, to jeżeli uznaje się konieczność pogłębienia diagnostyki o USG, a lekarz tego nie zrobi, stanowi to okoliczność obciążająca w procesie cywilnym.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.