Specjalizacje, Kategorie, Działy

Udar u zakażonych SARS-CoV-2 bardziej rozległy

Udostępnij:
Młodzi pacjenci bez czynników ryzyka udaru mogą charakteryzować się zwiększonym prawdopodobieństwem jego wystąpienia w razie zakażenia COVID-19 bez względu na to, czy przejawiają, czy też nie objawy choroby. Chirurdzy z Thomas Jefferson University oraz współpracownicy przeanalizowali chorych z udarem od 20 marca do 10 kwietnia w swoich instytucjach. Zaobserwowane udary nie były podobne do tych zazwyczaj opisywanych.
- Widzimy pacjentów w wieku 30, 40 i 50 lat z rozległymi udarami, czyli rodzajem typowo obserwowanym w wieku 70 i 80 lat – mówi Pascal Jabbour z Vickie & Jack Farber Institute for Neuroscience -- Jefferson Health. Jest on senior autorem badania opublikowanego w czasopiśmie Neurosurgery, które bada i charakteryzuje udary pacjentów zainfekowanych COVID-19. Praca powstała we współpracy z NYU Langone Medical Center w Nowym Jorku.

- Choć musimy zastrzec, że to wstępny opis i bazujący na obserwacjach 14 pacjentów, to co widzimy może zmartwić – stwierdza Jabbour. – U młodych ludzi którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że są zakażeni koronawirusem mogą powstać zakrzepy, które powodują udar – dodaje.

Jakie są główne wnioski z pracy?
Pacjenci z objawami udaru opóźniają zgłoszenie się do szpitala z powodu obawy przed koronawirusem. Przy leczeniu udaru liczy się czas, więc opóźnienia mogą być groźne. Odsetek zgonów u pacjentów zarażonych COVID-19 wynosi 42,8 procent, podczas gdy typowy odsetek to 5-10 procent. Aż 42 procent chorych z udarem, którzy są zakażeni COVID-19 było w wieku poniżej 50 lat. Większość przypadków udaru, bo ponad 75 procent wszystkich w USA zdarza się u osób powyżej 65 roku życia. Zapadalność na koronawirusa w populacji chorujących na udar to 31,5 procent, co wynika z opisywanej próby pacjentów. Obserwowani pacjenci mieli udar w dużych naczyniach zarówno w hemisferze mózgu oraz obu tętnicach i żyłach mózgu i te obserwacje są unikalne..

Dlaczego koronawirus, który jest chorobą płuc powoduje zakrzepy, które prowadzą do wyższego odsetka zachorowania na udar? Badacze wykazali, że wnika on do komórek przez specyficzny punkt: białko zwane ACE2, którego używa jako bramę wejścia do komórki, gdzie może się replikować. Nie wszystkie komórki mają tą samą ilość ACE2. To białko jest liczne w komórkach naczyń krwionośnych, sercu, nerkach oraz płucach. Badacze spekulują, że wirus może zakłócać prawidłową funkcję tego receptora, który kontroluje przepływ krwi w mózgu, a dodatkowo wykorzystując go jako punkt wejścia do komórki.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.