Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Upały zagrażają nerkom seniorów

Udostępnij:

Osoby starsze są podatne na zachorowalność i śmiertelność związaną z upałami, a wiele przyjęć do szpitali jest wywołanych powikłaniami nerkowymi.

W „JAMA” opublikowano wyniki najnowszego badania dotyczącego czynności nerek u osób w różnym wieku narażonych na oddziaływanie wysokiej temperatury. Jak twierdzi autor badania dr Zachary J. McKenna z Wydziału Medycyny Wewnętrznej University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas w Teksasie, zwiększone obciążenie termiczne u osób starszych podczas ekstremalnych upałów może przyczyniać się do spadku czynności nerek. Dzieje się tak nawet pomimo prawidłowego nawodnienia organizmu.

Naukowcy badali oparte na osoczu markery funkcji nerek po ekspozycji na ekstremalne ciepło przez 3 godziny u 20 młodych (21–39 lat) i 18 starszych (65–76 lat) dorosłych. Wszyscy uczestnicy poddali się ekspozycji na ciepło w komorze o temperaturze 47°C i wilgotności względnej 15 proc. (ustawienie suche) oraz 41°C i 40 proc. wilgotności względnej (ustawienie wilgotne) w różnych dniach. Wykonywali lekką aktywność fizyczną naśladującą ich codzienne zadania i pili 3 ml/kg masy ciała wody co godzinę.

Próbki krwi pobrano na początku badania, bezpośrednio przed zakończeniem ekspozycji na ciepło (końcowe ogrzewanie) i 2 godziny po ekspozycji na ciepło. Pierwszorzędowym punktem końcowym była kreatynina w osoczu, a zmiana ≥0,3 mg/dl została uznana za klinicznie znaczącą. Cystatyna C była drugorzędnym wynikiem.

U seniorów dochodzi do wzrostu poziomu kreatyniny i cystatyny C

U osób starszych narażonych na działanie ciepła w suchym otoczeniu stężenie kreatyniny w osoczu wykazało niewielki wzrost od wartości początkowej do końcowego ogrzewania (różnica, 0,10 mg/dl; P = 0,004) i po 2 godzinach od ekspozycji (różnica, 0,17 mg/dl; P <0,001) Średni poziom cystatyny C również wzrósł od wartości wyjściowej do końcowego ogrzewania o 0,29 mg/L (P = 0,01) i po 2 godzinach od ekspozycji na ciepło o 0,28 mg/L (P = 0,004)

U osób starszych narażonych na ekspozycję na ciepło w wilgotnym otoczeniu średni poziom kreatyniny wzrósł tylko o 0,06 mg/dl (P = 0,01) od wartości wyjściowej do 2 godzin po ekspozycji.

Młodzi dorośli nie wykazali żadnych znaczących zmian w poziomie cystatyny C w osoczu podczas lub po ekspozycji na ciepło. Nastąpił tylko niewielki wzrost stężenia kreatyniny w osoczu po 2 godzinach ekspozycji na ciepło (różnica, 0,06; P = 0,004).

Menedzer Zdrowia facebook

 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.