Specjalizacje, Kategorie, Działy

Uszkodzenia żołądka u dzieci po połknięciu płaskich, okrągłych baterii

Udostępnij:
Zespół pediatrów z kilku ośrodków ze Stanów Zjednoczonych scharakteryzował czynniki oraz charakter uszkodzeń wywołanych połknięciem płaskich, okrągłych baterii przez dzieci.
Badacze zidentyfikowali 68 przypadków pacjentów pediatrycznych którzy połknęli płaskie, okrągłe baterii. Mediana w wieku wyniosła 2,5 lat. Jedynie 1/4 pacjentów w momencie przyjęcia do szpitala wykazywała objawy. Mediana czasu pomiędzy połknięciem baterii, a usunięciem w badaniu endoskopowym wyniosła 9 godzin. W momencie badania endoskopowego w 60% przypadków zaobserwowano uszkodzenia śluzówki co było dodatnio skorelowane z czasem zalegania baterii w przewodzie pokarmowym (p=0,002). Po skorygowaniu modelu o wiek oraz obecność objawów, prawdopodobieństwo zaobserwowania uszkodzenia śluzówki było 4,5 razy wyższa w przypadku usunięcia baterii po 12 godzinach od połknięcia w porównaniu z szybszym usunięciem ciała obcego (OR=4,54; 95% CI: 1,42-14,52). W jednym przypadku doszło do perforacji ściany żołądka, które nastąpiło u pacjenta niewykazującego objawów, a do tego w badaniu radiologicznym bateria była obecna już w jelicie cienkim.

Połknięcie płaskich, okrągłych baterii przez dziecko wiąże się z częstym występowaniem uszkodzeń żołądka. Usunięcie ciała obcego po 12 godzinach od połknięcia wiązało się z częstą obserwacją uszkodzeń śluzówki żołądka.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.