Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wczesne kontakty ze zwierzętami redukują ryzyko zachorowania na astmę

Udostępnij:
Autorzy badania opublikowanego na łamach czasopisma JAMA Pediatrics donoszą, iż kontakt z psami lub zwierzętami na wsi w pierwszym roku życia dziecka, wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju astmy w przyszłości.
W ostatnim czasie wzrosła rozpoznawalność astmy w wieku dziecięcym, co wiąże się z czynnikami takimi jak ekspozycja dziecka na dym papierosowy, kontakt dzieci z domowymi kotami i psami, ekspozycja na drobnoustroje oraz warunki socjoekonomiczne. Mimo, iż wyniki kilku dotychczas przeprowadzonych badań sugerowały, że wczesny kontakt dzieci z domowymi zwierzętami wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju astmy, wyniki te pozostawały w opozycji w stosunku do innych.

Fall i wsp. zaprojektowanym przez siebie objęli grupę 376 638 dzieci w wieku od pierwszego do piątego roku życia oraz grupę 276 298 dzieci w wieku 6 lat. 14.2% dzieci spośród pierwszej kohorty miało kontakt z psami, podczas gdy u 0.5% pacjentów z tej grupy stwierdzono kontakt ze zwierzętami hodowlanymi na wsi. W drugiej analizowanej kohorcie pacjentów występowanie wymienionych zmiennych stwierdzono odpowiednio u 8.2% oraz u 0.3% dzieci.

Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała, iż dzieci, u których stwierdzono kontakty z psami oraz zwierzętami hodowlanymi w pierwszym roku życia miały odpowiednio o 13% oraz 52% mniejsze ryzyko zachorowania na astmę w 6 roku życia (OR 0.87; 95% CI 0.81 - 0.93; OR 0.48; 0.31 - 0.76) oraz odpowiednio o 10% oraz 31% mniejsze ryzyko zachorowania na astmę pomiędzy 3 a 6 rokiem życia (HR 0.90; 0.83 - 0.99; HR 0.69; 0.56 - 0.84). Nie wykazano natomiast redukcji ryzyka zachorowania na astmę u dzieci poniżej 3 roku życia.

Wyniki powyższego badania mogą okazać się pomocne przy podejmowaniu decyzji dotyczących odpowiedniego czasu ekspozycji dzieci na kontakty ze zwierzętami przez rodziców oraz lekarzy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.