Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wynagrodzenie i zwrot kosztów za udział w komisji orzekającej

Udostępnij:
Lekarz biorący udział w pracach komisji orzekającej o niezdolności do wykonywania zawodu ratownika medycznego powinien otrzymywać wynagrodzenie i zwrot kosztów przejazdu.
Naczelna Izba Lekarska zgłosiła uwagi w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego orzekania o niezdolności do wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach zawieszania prawa wykonywania zawodu. Jak podano w stanowisku, w skład takiej komisji powinno wchodzić trzech lekarzy specjalistów wykonujących zawód lekarza co najmniej od pięciu lat oraz posiadających specjalizację w odpowiedniej dziedzinie medycyny, którzy uprzednio wyrazili pisemną zgodę na powołanie ich do zespołu.

Rozporządzenie powinno także przewidywać wynagrodzenie dla lekarza biorącego udział w pracach komisji oraz zwrot kosztów przejazdu związanych z udziałem w pracach. Proponuje się w związku z tym dodanie przypisu, że członkowi komisji przysługuje wynagrodzenie za udział w posiedzeniu komisji, w wysokości nie niższej niż 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Proponuje się zatem uściślenie projektu rozporządzenia poprzez dodanie, że obsługę administracyjną komisji zapewnia Krajowa Rada Ratowników Medycznych. Na komisji ciąży wiele obowiązków związanych prowadzeniem postępowania i dokumentowaniem swoich czynności. W tym zakresie komisja musi otrzymać wsparcie Krajowej Rady Ratowników Medycznych.

Zastrzeżenia wzbudził także zapis, zgodnie z którym komisja ulega rozwiązaniu z dniem podjęcia przez Krajową Radę Ratowników Medycznych uchwały o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu albo o ograniczeniu wykonywania określonych czynności zawodowych przez ratownika medycznego. Takie brzmienie rozporządzenia nie uwzględnia sytuacji, w której komisja wyda orzeczenie o braku przeszkód do wykonywania zawodu ratownika medycznego, które skutkować powinno umorzeniem postępowania przez Krajową Radę Ratowników Medycznych.

NIL zauważa również, że w projektowanym rozporządzeniu uregulowano tylko kwestie związane z pracami komisji lekarskiej, natomiast nie określono sposobu i trybu postępowania przez Krajową Radę Ratowników Medycznych w sprawach zawieszania prawa wykonywania zawodu albo ograniczenia wykonywania określonych czynności zawodowych. Projekt rozporządzenia należy zatem uzupełnić o przepisy regulujące tę materię.

Opracowanie: INK
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.