Specjalizacje, Kategorie, Działy

XXVI Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pod hasłem „Sercu na ratunek”

Udostępnij:
– Po raz pierwszy od trzech lat spotkamy się w formie stacjonarnej, aby dyskutować o teraźniejszości i przyszłości polskiej kardiologii, dzieląc się naszą wiedzą w trosce o pacjenta kardiologicznego – mówi prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, najważniejsze w Polsce wydarzenie naukowe i edukacyjne w obszarze kardiologii, odbędzie się od 22 do 24 września w Katowicach. Hasło tegorocznego kongresu brzmi „Sercu na ratunek”, mottem zaś są niezaspokojone potrzeby w kardiologii.

– Pandemia koronawirusa istotnie pogłębiła dług kardiologiczny. Stoimy obecnie przed ogromnym wyzwaniem, aby wszystkim osobom wymagającym pomocy udzielić jej w odpowiednim czasie, dlatego tegoroczny Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbywa się pod hasłem „Sercu na ratunek” – wyjaśnia prezes PTK.

– Program naukowy tegorocznego kongresu jest niezwykle bogaty. Obejmuje w sumie 126 sesji naukowych z udziałem ponad 400 wykładowców i moderatorów sesji oraz kilku tysięcy uczestników zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Możliwość spotkania po trzech latach w miejscu obrad będzie doskonałą okazją do dyskusji o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie kardiologii w celu jak najszybszego wdrożenia ich do codziennej praktyki klinicznej w Polsce – podkreśla prof. dr hab. n. med. Jacek Legutko, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W programie kongresu znalazło się kilka nowości. Są to m.in. sesje interdyscyplinarne z udziałem przedstawicieli innych towarzystw naukowych. W tym sesja specjalna Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z Polskim Towarzystwem Onkologicznym oraz Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej, a także Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego.

– Mamy też sesję wyjątkową – Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy z Europejskim Towarzystwem Kardiologicznym, poświęconą niewydolności serca. Weźmie w niej udział prezes elekt Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) oraz członkowie zarządu towarzystwa. Niewątpliwie będzie to doskonała platforma wymiany doświadczeń z najwybitniejszymi ekspertami w dziedzinie kardiologii i w obszarze niewydolności serca – podkreśla prof. Przemysław Mitkowski.

Uczestnicy kongresu PTK zawsze wyczekują nowości. Z pewnością zainteresują ich sesje poświęcone najnowszym wytycznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W tym roku wytyczne ESC dotyczą:
• komorowych zaburzeń rytmu serca oraz prewencji nagłego zgonu sercowego,
• konsultacji kardiologicznej przed operacjami niekardiochirurgicznymi,
• kardioonkologii,
• rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego.

Tegoroczne rekomendacje są zdecydowanie interdyscyplinarne. Nie dotyczą tylko kardiologii, lecz także innych specjalności, dlatego powstały we współpracy z towarzystwami naukowymi z odpowiednich dziedzin medycyny.

W programie znajdzie się również sesja systemowa prezesa PTK, konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii i przewodniczącego Komitetu Naukowego Kongresów PTK, do której zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Agencji Badań Medycznych, jak również parlamentarzystów zajmujących się zdrowiem.

– Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów w Polsce. Dlatego zależy nam bardzo, aby kardiologia była nie tylko przedmiotem dyskusji ekspertów dotyczących optymalnych decyzji diagnostycznych i terapeutycznych, ale również priorytetem w działaniach decydentów – zaznacza prof. Przemysław Mitkowski.

„Kurier Medyczny” i wydawnictwo Termedia są patronami medialnymi najważniejszego wydarzenia polskiego środowiska kardiologicznego.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.