Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zarząd Krajowy OZZL wzywa lekarzy do wypowiadania klauzuli opt-out

Udostępnij:
Tagi: OZL, opt-out
Przyczyną, jak informuje OZZL, jest fakt upowszechnianie fałszywej tezy, jakoby wynagrodzenie za liczne dyżury pełnione przez lekarzy poza normami czasu pracy były „dodatkiem do pensji zasadniczej” lekarza (obowiązkowym, należnym, normalnym). Jest to usprawiedliwienie drastycznego zaniżenia przez ministra zdrowia gwarantowanej pensji zasadniczej w projekcie ustawy.
Jest to usprawiedliwienie drastycznego zaniżenia przez ministra zdrowia gwarantowanej pensji zasadniczej w projekcie ustawy - komentuje OZZL. W wezwaniu skierowanym do lekarzy czytamy: W związku z rządową propozycją nowelizacji ustawy o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych (druk sejmowy 1202), zawierającą m. innymi nowe współczynniki pracy dla lekarzy (określające relację między minimalną płacą zasadniczą lekarzy, a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce), które zostały ustalone na karygodnie niskim poziomie Zarząd Krajowy OZZL wzywa lekarzy do powszechnego wypowiadania klauzuli opt-out, czyli zgody na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo, w terminie najpóźniej do 31 lipca br., aby wypowiedzenie weszło w życie od 1 września 2021 roku (obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia)

Bezpośrednim powodem tego wezwania jest fakt, że minister zdrowia fałszywie przedstawia wynagrodzenie lekarzy za pracę dodatkową, wykonywaną poza normami czasu pracy, głównie w trakcie dyżurów lekarskich - jako „dodatek do pensji zasadniczej”, i traktuje to jako uzasadnienie dla drastycznego zaniżania gwarantowanej ustawowo pensji zasadniczej specjalistów. Ponieważ pełnienie dyżurów (powyżej 8 godzin tygodniowo) jest możliwe tylko po podpisaniu przez lekarza klauzuli opt- out, stąd apel o jej wypowiedzenie.

Zarząd Krajowy OZZL zaleca też, aby warunkiem ponownej zgody na podpisanie klauzuli opt -out przez lekarzy, którzy tę klauzulę wypowiedzą, był odpowiedni wzrost pensji zasadniczej, chyba, że nastąpią oczekiwane przez OZZL zmiany w wysokości „współczynnika pracy” w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.