Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zdarzenia niepożądane w gabinecie dentysty pod lupą badaczy

Udostępnij:
Trwa ogólnopolskie badanie poświęcone stanom nagłego zagrożenia zdrowotnego w praktyce zawodowej lekarzy dentystów – pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS). To pierwsza tego typu analiza w kraju.
Jak informuje Śląska Izba Lekarska, ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie jest dobrowolne.

Badanie prowadzi Krzysztof Palimonka, doktorant Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem dr. hab. n. med. Mariusza Szuty. Wyniki badań i opracowane na ich podstawie zalecenia publikowane będą za pośrednictwem PTS.

Wyniki posłużą identyfikacji czynników ryzyka wystąpienia stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie lekarza dentysty oraz ich współzależności, a także zostaną wykorzystane do opracowania zasad ograniczenia tego ryzyka.

Analiza prowadzona jest za pomocą ankiety. Grupa objęta badaniem to osoby posiadające czynne prawo do wykonywania zawodu lekarza dentysty w Polsce.

Autorzy badania chcą precyzyjnie ocenić zdarzenia mające miejsce w gabinetach stomatologicznych. Pytania zamieszczone w ankiecie dotyczą osobistych doświadczeń lekarzy dentystów. Stomatolodzy mają m.in. odpowiedzieć na pytania, jak często na przestrzeni całego 2021 roku wzywano do gabinetu zespół ratownictwa medycznego w związku z pogorszeniem stanu pacjenta oraz jaka część odnotowanych przypadków stanów nagłych w całej dotychczasowej praktyce zawodowej miała miejsce w opisanych poniżej etapach leczenia pacjenta (w poczekalni, przed rozpoczęciem wizyty pacjenta na fotelu stomatologicznym, w gabinecie – w trakcie lub bezpośrednio po wykonaniu znieczulenia miejscowego, w gabinecie – w trakcie wykonywania właściwej procedury medycznej, w gabinecie – po zakończeniu wszystkich procedur medycznych, poza gabinetem – po jego opuszczeniu przez pacjenta).

Autorzy badania, zwracając się do potencjalnych respondentów, zaznaczają, że dokonując oceny przedstawionego w ankiecie zjawiska, należy przyjąć perspektywę osoby indywidualnej i unikać uogólnienia na poziomie większej zbiorowości, np. całej kliniki, w której wraz ze współpracownikami wykonuje się świadczenia z zakresu stomatologii.

Opracowanie: INK
 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.