Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zmiana klimatu będzie sprzyjać kamicy nerkowej

Źródło: PAP/Paweł Wernicki
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 11.01.2022
 
 
Globalne ocieplenie zwiększy częstość występowania kamicy nerkowej, a w konsekwencji – globalne wydatki na jej leczenie – informuje pismo „Scientific Reports”.
Kamica nerkowa to bolesna choroba spowodowana obecnością w układzie moczowym twardych złogów mineralnych, zwanych potocznie kamieniami moczowymi. Złogi powstają w skoncentrowanym moczu i powodują ból podczas przechodzenia przez drogi moczowe.

Częstość występowania kamicy wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat, szczególnie wśród kobiet i młodzieży. Wcześniejsze badania wykazały, że wysokie temperatury otoczenia zwiększają ryzyko rozwoju kamicy nerkowej – w USA obserwuje się zwiększenie częstości występowania kamieni nerkowych oraz gwałtowny wzrost ryzyka wystąpienia ataków kolki nerkowej po upalnych dniach. Jednak wcześniejsze prace nie przewidywały dokładnie, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpłyną na obciążenie kamicą nerkową w przyszłości.

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Children’s Hospital of Philadelphia (CHOP), w ciągu następnych siedemdziesięciu lat rosnące temperatury spowodowane zmianami klimatu doprowadzą do wzrostu liczby przypadków kamicy nerkowej. Stanie się tak nawet jeśli zostaną wprowadzone środki mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Karolinę Południową naukowcy wybrali jako model, ponieważ jest ona położona w „pasie kamieni nerkowych”, regionie w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, w którym częściej występuje kamica. W tym stanie korzysta się również z bazy danych obejmującej roszczenia wszystkich płatników, co oznacza, że naukowcy mogą rejestrować diagnozy kamicy w całej populacji, niezależnie od statusu płatnika.

Autorzy najpierw określili związek między historycznymi dziennymi średnimi temperaturami w całym stanie a występowaniem kamieni nerkowych w Karolinie Południowej w latach 1997–2014. Naukowcy wykorzystali temperaturę termometru wilgotnego (WBT), która uwzględnia zarówno ciepło otoczenia, jak i wilgotność, dzięki czemu jest dokładniejszym wskaźnikiem do przewidywania kamieni nerkowych. Następnie wykorzystali te dane do prognozowania zależnej od ciepła liczby kamieni nerkowych i związanych z tym kosztów do roku 2089 r. na podstawie prognozowanego dziennego WBT w dwóch scenariuszach zmiany klimatu.

Pierwszy scenariusz zmiany klimatu (RCP 4.5) reprezentuje przyszłość z przejściem na źródła energii o niższej emisji, wykorzystaniem technologii wychwytywania dwutlenku węgla, cenami emisji CO2 i ekspansją gruntów leśnych od teraz do 2100 r. Drugi scenariusz (RCP 8.5) reprezentuje przyszłość, w której emisje gazów cieplarnianych będą w większości nieskrępowane. RCP 4.5 przewiduje wzrost średniej temperatury o 2,3 st. C w okresie 5-letnim do lat 2085–2089, podczas gdy RCP 8.5 przewiduje wzrost o 3,6 st. C w tym samym przedziale czasowym.

Korzystając ze swojego modelu, naukowcy wykazali, że do 2089 r. częstość kamicy nerkowej spowodowanej wysoką temperaturą zwiększy się w całym stanie o 2,2 proc. w stosunku do wartości wyjściowej w „pośredniej” przyszłości RCP 4.5 i o 3,9 proc. dla RCP 8.5. Opierając się na bazowym średnim koszcie na pacjenta, wynoszącym ponad 9000 USD, naukowcy prognozują, że w latach 2025–2089 całkowity koszt związany z nadmiarem kamieni nerkowych wyniesie 56,6 mln USD w przypadku RCP 4.5 i 99,4 mln USD w przypadku RCP 8.5.

– Chociaż nie można z całą pewnością przewidzieć, w jaki sposób przyszłe działania spowolnią lub przyspieszą emisję gazów cieplarnianych i antropogeniczne zmiany klimatu, ani dokładnie przewidzieć, jakie będą przyszłe dzienne temperatury, nasza analiza sugeruje, że ocieplanie planety prawdopodobnie spowoduje zwiększone obciążenie systemów opieki zdrowotnej kamicą nerkową – powiedział dr Gregory E. Tasian, urolog dziecięcy w CHOP i starszy autor badania.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.