Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zmiany w krwiolecznictwie, biorcy krwi zostaną krócej w szpitalu

Udostępnij:
Resort zdrowia planuje skrócić okres obserwacji i hospitalizacji do 12 godzin biorców krwi i jej składników. Ma to zmniejszyć obłożenie placówek medycznych wykonujących procedurę przetaczania.
W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego aktualnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych.

Chodzi o to, że przepisy zobowiązują podmioty lecznicze do zapewnienia dobowej hospitalizacji biorców po przetoczeniu krwi lub jej składników. To – w ocenie autorów projektu – w większości przypadków nie znajduje medycznego uzasadnienia.

Autorzy projektu zaznaczają, że aktualnie obowiązujący przepis obliguje podmioty lecznicze do zapewnienia dobowej hospitalizacji biorców po przetoczeniu krwi lub jej składników, co w większości przypadków nie znajduje medycznego uzasadnienia, a niepotrzebnie wydłuża pobyt w szpitalu.

W dokumencie zwrócono także uwagę na inny problem. Zbyt restrykcyjne przepisy regulujące kwalifikacje osób zatrudnionych w medycznych laboratoriach diagnostycznych spowodowały nagły ubytek kadr wykonujących badania z zakresu immunologii transfuzyjnej.

Jak czytamy w uzasadnieniu, badania immunohematologiczne stanowią niewielki wycinek spektrum diagnostyki laboratoryjnej i opanowanie ich prawidłowego wykonywania nie wymaga bezwzględnego ukończenia studiów na wydziale analityki medycznej.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia skierowano do konsultacji.

Opracowanie: INK
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.