Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zmiany w ośrodkach leczenia uzależnień

Udostępnij:
Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu.
Proponowane zmiany w odniesieniu do przepisów poprzedzających dotyczą w szczególności tego, że objęto odpowiednim leczeniem i wsparciem nie tylko członków rodziny osoby uzależnionej, ale także bliskich osoby uzależnionej, którzy doświadczają konsekwencji nadużywania alkoholu przez osoby pozostające z nimi w bliskich relacjach czy mieszkających pod jednym dachem, ale niebędących rodziną.

Dotychczasowe brzmienie tych przepisów budziło wątpliwości interpretacyjne co do możliwości objęcia tych osób oddziaływaniami zapobiegawczo-leczniczymi i programami psychoterapii w poszczególnych typach placówek leczenia uzależnień.

Uzupełniono też katalog specjalistów, którzy mogą kierować placówkami o osobę posiadającą tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień, a także uzupełniono katalog specjalizacji lekarzy uprawnionych do kierowania oddziałem leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych, dodając specjalizację w dziedzinie toksykologii klinicznej.

Usunięto nałożony na wojewódzkie ośrodki terapii uzależnienia i współuzależnienia obowiązek ,,oceny jakości świadczeń stacjonarnych i ambulatoryjnych w sprawowaniu opieki nad osobami uzależnionymi od alkoholu udzielanych na terenie województwa oraz przygotowania wniosków i zaleceń w tym zakresie, w tym dotyczących doskonalenia zawodowego pracowników placówek”.

Z przeprowadzonych konsultacji wynika, że nie realizowały one powyższego zadania z braku odpowiednich narzędzi umożliwiających przeprowadzenie takiej oceny, a także braku środków finansowych.

Dodano również ruch Anonimowych Narkomanów, z którym zaleca się współpracować podmiotom leczniczym, poza ruchem Anonimowych Alkoholików, biorąc pod uwagę, że pacjenci leczeni z powodu uzależnienia od substancji mają często stawiane rozpoznanie F.19 (zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem kilku substancji psychoaktywnych lub używaniem innych substancji psychoaktywnych).

Proponowany termin wejścia w życie przepisów zawartych w projekcie rozporządzenia określony został na 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Opracowanie: INK
 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.