123RF

Boom na testy genetyczne NIPT

Udostępnij:

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ograniczającym prawo do aborcji Polki płacą kilka tysięcy złotych, by zbadać swoją krew pod kątem wad genetycznych płodu. Testy genetyczne mają pozytywną opinię specjalistów, a resort zdrowia analizuje, czy je refundować.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. doprowadzający do zakazu aborcji w przypadku uszkodzenia lub wad płodu sprawił, że Polki chcą wiedzieć jak najwcześniej, czy urodzą zdrowe dziecko.

– Dramatyczne historie śmierci dwóch ciężarnych kobiet – 30-letniej Izabeli z Pszczyny i 33-letniej Doroty z Nowego Targu – choć niezwiązane bezpośrednio z wyrokiem TK, dodatkowo podważyły zaufanie do służby zdrowia. Wywołał on bowiem efekt mrożący wśród lekarzy, którzy zwlekali z decyzją o przerwaniu ciąży – informuje „Gazeta Wyborcza”, dodając, że, aby urzeczywistnić hasło „Ani jednej więcej”, ciężarne wzięły sprawy w swoje ręce.

W ten sposób bez refundacji rozkręcił się boom na płatne testy genetyczne NIPT [ang. non-invasive prenatal test, czyli nieinwazyjne badania prenatalne – red.]. Pobierając krew ciężarnej z przedramienia, już w dziesiątym tygodniu ciąży bada się DNA płodu pod kątem wad wrodzonych.

– Zdaniem autora Polska stała się jednym z największych komercyjnych rynków na takie badania w Europie. Ich liczba sięga co najmniej 45 tys. i ciągle rośnie mimo malejącej liczby ciąż. Ceny diagnostyki zaczynają się od 1,5 tys. zł, a sięgają kilku tysięcy złotych, w zależności od producenta i wariantu – podaje „Gazeta Wyborcza”.

W lutym ubiegłego roku Polskie Towarzystwo Ginekologii i Położnictwa przekazało resortowi zdrowia opinię, że „zasadne jest poszerzenie zakresu programu badań prenatalnych o badanie wolnego DNA płodowego”. Ministerstwo potraktowało to poważnie i zleciło Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowanie rekomendacji, czy refundacja takich badań ma sens. W październiku ubiegłego roku agencja uznała, że testy powinny być refundowane.

– Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwa analiza materiału przekazanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – dodaje „Gazeta Wyborcza”.

Przeczytaj także: „Kaja Godek atakuje szpital za aborcje – mówi o ludobójstwie”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.