123RF

Sprawa pielęgniarki oskarżonej o nieumyślne spowodowanie śmierci ponownie na wokandzie

Udostępnij:

Pielęgniarkę oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta, który wypadł z karetki i zginął pod kołami samochodu. Została uniewinniona. Kasację od tego wyroku wniosła prokuratura. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Świdnicy.

Do wypadku doszło wieczorem 11 stycznia 2020 roku na drodze krajowej nr 35 w okolicach Komorowa pod Świdnicą. Mężczyzna wypadł z karetki i zginął pod kołami jadącego za pojazdem sanitarnym samochodu. Prokuratura oskarżyła w tej sprawie lekarza i pielęgniarkę.

Pod koniec grudnia 2023 roku Sąd Rejonowy w Świdnicy skazał pielęgniarkę za nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta na rok więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na 2 lata i orzekł 20 tys. złotych zadośćuczynienia. Natomiast lekarz został uniewinniony.

Obrona pielęgniarki wniosła apelację od tego wyroku. Na początku lipca 2024 r. Sąd Okręgowy w Świdnicy utrzymał w mocy wyrok uniewinniający lekarza.

Uniewinnił również pielęgniarkę. Kasację od tego wyroku wniosła prokuratura. 2 kwietnia zajmował się nią Sąd Najwyższy, który uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Świdnicy.

Jak przypomniał w uzasadnieniu sędzia referent Eugeniusz Wildowicz, sąd odwoławczy uznał, że pielęgniarka powinna przebywać obok pacjenta, a nie w kabinie kierowcy, ale nie wyczerpała ona znamion zarzucanego jej czynu. A to dlatego, że zachowanie pokrzywdzonego, który nagle wstał i otworzył drzwi karetki było nieprzewidywalne.

Sędzia jednak wskazał, że w ocenie SN to stanowisko Sądu Okręgowego w Świdnicy nie jest prawidłowe, gdyż zaniechał on ustalenia, jaki był zakres obowiązków oskarżonej pielęgniarki, jako gwaranta zdrowia przewożonego pacjenta.

– Sąd odwoławczy nie rozpoznał więc ciążącego na oskarżonej prawnego, szczególnego obowiązku zapobiegnięcia skutkowi, o którym mowa (...). Obiektywną przewidywalność skutków należało więc rozpatrywać z perspektywy wzorca normatywnego – podkreślił sędzia Wildowicz.

Zaznaczył, że chodzi o wzorzec „dobrej pielęgniarki, dla której zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi jest kluczową zasadą w opiece medycznej”. 

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.