Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Benralizumab w astmie i POChP

Udostępnij:

Nowe badanie opublikowane w „The Lancet Respiratory Medicine” sugeruje, że benralizumab, przeciwciało monoklonalne anty-IL-5Rα, może być skuteczniejszą i bezpieczniejszą opcją terapeutyczną w ostrych zaostrzeniach astmy i POChP z eozynofilią niż glikokortykosteroidy.

Zaostrzenia astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) to poważne zdarzenia, które mogą zagrażać życiu pacjentów. Standardowym leczeniem zaostrzeń jest podawanie glikokortykosteroidów (prednizolonu), które niestety mogą wiązać się z działaniami niepożądanymi, szczególnie u pacjentów w wieku podeszłym.

Nowe badania wykazały, że benralizumab w zaostrzeniach astmy i POChP jest dobrą alternatywą dla prednizolonu.

W badaniu ABRA (Acute exacerbations treated with BenRAlizumab) wzięło udział 158 pacjentów z ostrym zaostrzeniem astmy lub POChP i eozynofilią (≥300 komórek/μl). Mediana wieku pacjentów wynosiła 57 lat. Pacjentów losowo przydzielono do jednej z trzech grup terapeutycznych:

      prednizolon 30 mg raz dziennie przez 5 dni i pojedyncza dawka 100 mg benralizumabu podskórnie (grupa benralizumab + prednizolon),

      placebo raz dziennie przez 5 dni i pojedyncza dawka 100 mg benralizumabu podskórnie (grupa benralizumab),

      prednizolon 30 mg raz dziennie przez 5 dni i placebo podskórnie (grupa prednizolon).

Głównym kryterium oceny skuteczności w badaniu był odsetek niepowodzeń leczenia w ciągu 90 dni oraz zmiana nasilenia objawów mierzona w skali wzrokowo-analogowej (VAS) w 28. dniu.

Po 90 dniach niepowodzenie leczenia wystąpiło u 74 proc. pacjentów w grupie otrzymującej wyłącznie prednizolon i u 45 proc. pacjentów w grupie otrzymującej benralizumab (OR 0,26; p = 0,0005). Średnia różnica w całkowitym wyniku VAS w 28. dniu wyniosła 49 mm (p = 0,0065) na korzyść grupy otrzymującej benralizumab, co oznacza znaczącą poprawę w zakresie subiektywnej oceny objawów przez pacjentów. Nie odnotowano żadnych poważnych działań niepożądanych związanych z benralizumabem. Działania niepożądane, takie jak hiperglikemia i zapalenie zatok, obserwowano tylko w grupie przyjmującej prednizolon.

Wyniki te sugerują, że benralizumab może być skuteczniejszą i bezpieczniejszą opcją leczenia ostrych zaostrzeń astmy i POChP z eozynofilią niż sam prednizolon.

Być może wkrótce benralizumab stanie się nowym standardem w leczeniu tych pacjentów.

Pulmonologia subskrybuj newsletter

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.