Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy sprzątanie źle wpływa na płuca?

Udostępnij:
Kobiety pracujące jako sprzątaczki lub regularnie używające środków czystości w domu wydają się być bardziej narażone na ubytki funkcji płuc postępujące w czasie niż kobiety pracujące w innych zawodach lub rzadziej stosujące preparaty do czyszczenia, wynika z nowego badania opublikowanego przez czasopismo American Thoracic Society.
Badacze norwescy przeanalizowali dane 6235 uczestników europejskiego przeglądu będących w wieku średnio 34 lata, kiedy zostali włączeni do próby, której kontynuacja trwała 20 lat.

- Podczas, gdy krótkoterminowy wpływ chemikaliów na astmę są coraz lepiej udokumentowane, brakuje wiedzy na temat wpływu długoterminowego – powiedziała Cecile Syanes. – Obawialiśmy się, że chemikalia poprzez swój udział w uszkodzeniach dróg oddechowych mogą przyspieszyć utratę funkcji płuc wraz z wiekiem.

Badanie wykazało, że osoby mające styczność z środkami czystości traciły funkcje płuc szybciej niż inni co znajdowało wyraz z FEV1 i FVC. Według autorów można porównać szkody związane z pracą osoby sprzątającej do palenia papierosów. Badacze przypuszczają, że utrata funkcji płuc związana z narażeniem na chemikalia wiąże się z podrażnieniem przez nie membran wyściełających drogi oddechowe. Najczęstszą chorobą związaną z pracami z środkami czystości okazała się astma. Badanie nie wykazało jednak, że mężczyźni używający chemikaliów doświadczali większej utraty FEV 1 oraz FVC w porównaniu do tych, którzy ich nie stosowali.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.