Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy włóknieniu płuc pomoże odbudowa lipidów? Amerykanie twierdzą, że tak

Udostępnij:
Włóknienie płuc, postępujący proces bliznowacenia, który pozostawia pacjentów z przewlekłymi problemami z oddechem może być bardzo ciężki dopóki nie nastąpi przeszczepienie płuc. Nowe badanie wskazuje, że odbudowa lipidów, która pomaga w utrzymaniu tkanki płuc elastycznej oraz napompowanej powietrzem może pomóc w spowolnieniu choroby. Na razie są to jednak wyniki laboratoryjne.
Zdaniem badaczy z Thomas Jefferson University, to pierwsza praca wskazująca na to, ze blokowanie syntezy lipidów może wywołać bliznowacenie. To z kolei sugeruje, że niemożność produkcji lipidów być może z powodu uszkodzenia lub zmian metabolicznych związanych z wiekiem w komórkach płuc może być niedocenionym procesem w rozwoju włóknienia, możliwe, że to zjawisku może również zaoferować potencjalnie prostszą ścieżkę w kierunku nowych terapii. Badanie zostało opublikowane w American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology.

Czynniki powierzchniowo czynne lub lipidy produkowane wewnątrz tkanki płuc pozwalają na to, że drogi oddechowe napełniają się powietrzem oraz wypuszczają je z łatwością. Tak naprawdę czynniki powierzchniowo czynne stanowią pierwszą terapię niedojrzałych noworodków pomagając w upewnieniu się, że powietrze prawidłowo napełnia płuca oraz rozwijają się one właściwie. Dodatkowo wszystkie komórki w płucach potrzebują lipidów jako sygnalizujących molekuł oraz w celu budowy ich wewnętrznych i zewnętrznych membran. Jednakże we wcześniejszej pracy jednego z badaczy wykazano, że kiedy następuje uszkodzenie tkanki poprzez na przykład infekcję wirusowa lub inne czynniki, komórki płuc mogą zaprzestać produkowania lipidów w celu zachowania energii potrzebnej do naprawy innych procesów komórkowych.
W obecnym badaniu wykorzystano lek hamujący produkcję lipidów w płucach i wykazano, że ten lek samodzielnie był w stanie wywołać włóknienie. W tym kontrowersyjnym eksperymencie, badacze wykazali, że kiedy zwiększano produkcję lipidów w płucach zwierząt, które były już uszkodzone i rozwinęło się u nich włóknienie, bliznowacenie mogło zostać zredukowane o 70-80 procent.

O włóknieniu płuc myśli się, że również ma miejsce, kiedy siateczka śródplazmatyczna ER w komórkach płuc staje się napięta i nie jest w stanie dłużej prawidłowo składać i rozkładać białek. Zdaniem badaczy, przewlekłe napięcie ER może wynikać z niezdolności komórek do produkcji dostatecznej ilości lipidów, aby dostarczać ich dużą ilość do membran. Bez prawidłowego magazynowania lipidów, ER nie jest w stanie prawidłowo wytwarzać, czy usuwać uszkodzonych białek z komórek do lizosomów i jako rezultat białka te akumulują się w komórkach płuc prowadząc do nieodwracalnego włóknienia.

Badacze obecnie pracują nad terapią, która mogłaby odbudować produkcję lipidów w płucach pacjentów z włóknieniem i spowolnić proces włóknienia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.