Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dowód na genetyczne podłoże astmy?

Udostępnij:
Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado odkryli nowe części genomu związane z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na astmę. Badacze wykorzystali nowoczesną technologię w celu identyfikacji lokalizacji specyficznego chromosomu, który mógł powodować astmę u afrykańskich przodków, ale również odkryli cztery chromosomy u rasy białej oraz Azjatów związane z astmą.
Jeden z regionów chromosomalnych jest znany jako 17q12 – 21.

Jak wskazują badacze w największym badaniu astmy w historycznej populacji afrykańskiej, odnaleźli oni silne dowody na związek między czterema lokalizacjami w genomie a astmą. Odkrycie było warunkowane cechami populacji nie-afrykańskich. Badacze zidentyfikowali również dwie nowe lokalizacje chromosomu 8, od którego może zależeć szczególne ryzyko astmy w historycznej populacji afrykańskiej.

Badacze dokonali sekwencjonowania genomu 642 przodków afrykańskich od 15 populacji z Północy Środka i Południa Ameryki i Karaibów oraz tych z Ibadan w Nigerii mówiących w języku joruba.

Z innego badania wiadomo, że chromosom 17q odgrywa ważną rolę w wywołaniu zachorowania na astmę nie tylko w populacjach przodków Europejczyków, czy Azjatów, ale również w populacji przodków afrykańskich.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.