Dr Piotr Dąbrowiecki: Terapia realizowana z jednego inhalatora zmniejsza liczbę zaostrzeń, poprawia jakość życia - komentarz
Autor: Marta Koblańska
Data: 20.12.2018
Źródło: MK
Dostępne badania naukowe dotyczące terapii trójlekowej podawanej z jednego inhalatora dowodzą, że to leczenie poprawia jakość życia i zmniejsza liczbę zaostrzeń. Dzieje się tak właśnie dlatego, że jest mniej możliwości modyfikacji stosowanego leczenia - mówi dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Terapie trójlekowe w jednym inhalatorze nie są refundowane, ale podobny efekt terapeutyczny można uzyskać prowadząc leczenie podawane z dwóch inhalatorów. Niestety im więcej inhalatorów tym gorsza realizacja zaleceń lekarskich (tzw. compliance). Także wysiłek edukacyjny lekarza, pokazującego choremu jak prawidłowo stosować leki wziewne, musi być większy. Może tak być, że jeden inhalator jest prostszy, drugi trudniejszy w użyciu, a kłopoty z prawidłową aerozoloterapią mogą skutkować pogorszeniem stanu zdrowia chorych. Terapia trójlekowa jest dedykowana chorym na POCHP u których występują częste zaostrzenia lub u pacjentów z nakładającymi się cechami astmy i POCHP (tu rola steroidów jest nie do przecenienia). Terapia realizowana z jednego inhalatora zmniejsza liczbę zaostrzeń, poprawia jakość życia, zmniejsza stan zapalny w obrębie układu oddechowego tym samym poprawiając stan pacjentów chorujących na POCHP. Oczywiście, stwierdzenie, że terapia skojarzona podawana z więcej niż jednego inhalatora działa gorzej w efekcie prowadząc do nie do końca optymalnego leczenia wymaga dużych badań porównawczych, a takowych brakuje. Dostępne badania naukowe dotyczące terapii trójlekowej podawanej z jednego inhalatora dowodzą, że to leczenie poprawia jakość życia i zmniejsza liczbę zaostrzeń. Dzieje się tak właśnie dlatego, że jest mniej możliwości modyfikacji stosowanego leczenia. Compliance chorych rośnie jeśli zamiast 2 lub 3 inhalatorów, używa tylko jednego dozownika z lekami. Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że chorzy odczuwają znaczącą poprawę przy stosowaniu leków podawanych z jednego inhalatora wobec stosowania terapii przy wykorzystaniu dwóch lub więcej urządzeń, ich jakość życia jest lepsza a poczucie choroby mniejsze.