Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowa terapia w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego

Udostępnij:
Obecnie leczenie obturacyjnego bezdechu sennego opiera się głównie na stosowaniu CPAP podczas snu. Poszukuje się zatem wygodniejszych i tańszych, lecz równie skutecznych terapii. Na łamach American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine pojawiło się doniesienie o zastosowaniu atomoksetyny i oksybutyniny w łagodzeniu objawów OBS.
W randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą wzięło udział 20 pacjentów; były to osoby w wieku 46-58 lat i BMI w zakresie 30-40,2 kg/m2. Badanej grupie podawano przed snem 80 mg atomoksetyny i 5 mg oksybutyniny; innego dnia podawano placebo. W celu oceny skuteczności postępowania analizowano wpływ terapii na wskaźnik AHI (indeks bezdechów i spłyceń) oraz napięcie mięśnia bródkowo-językowego (wzrost jego napięcia zapobiega zapadaniu się języka i tym samym utrzymuje drożność dróg oddechowych).

Terapia atomoksetyną i oksybutyniną zredukowała indeks bezdechów i spłyceń aż o 63%, z 28,5 do 7,5 epizodów w ciągu godziny (p<0,001). Napięcie mięśnia bródkowo-językowego wzrosło z 2,2 cmH2O (placebo) do 6,3 cmH2O (p<0,001). Przy stosowaniu osobno ani atomoksetyna, ani oksybutynina nie redukowały liczny epizodów bezdechów i spłyceń.

Terapia wykazała się wysoką skutecznością i potwierdzenie powyższych wyników w badaniach na większych populacjach powinno usankcjonować takie postępowanie w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.