Specjalizacje, Kategorie, Działy

POCHP chorobą autoimmunologiczną?

Udostępnij:
Wytwarzanie przeciwciał przeciw własnym antygenom odgrywa rolę w zachorowaniu na POCHP, wynika z badania Georgia State University oraz Vanderbilt University Medical Center, które przeanalizowały informację ludzkiego genomu magazynowaną w biobanku DNA centrum medycznego.
POCHP jest schorzeniem, które powoduje blokadę dróg oddechowych i problemy z oddychaniem. Stanowi trzecią przyczynę zgonów w USA i choroba nie jest możliwa do wyleczenia.

Badania związane z genomem już zidentyfikowały kilka genów, które przyczyniają się do rozwoju schorzenia, ale naukowcom nadal brakuje zupełnego zrozumienia patogenezy POCHP. W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali związek między genetycznymi wariantami w POCHP oraz fenotypami klinicznymi jak również fizyczną charakterystykę historii choroby. Chcieli w ten sposób zrozumieć mechanizmy biologiczne leżące u podstaw POCHP.

Wykorzystując dane genetyczne z biobanku, badacze dokonali badania związku 16 wcześniej raportowanych jako związane z POCHP polimorficznych pojedynczych nukleotydów SNP, które zostały zidentyfikowane w badaniu. SNP reprezentują różnice w pojedynczych blokach DNA zwanych nukleotydami i są one najpopularniejszym typem wariacji u ludzi. Wykorzystano dane 18335 dorosłych. Zidentyfikowano 1805 przypadków POCHP. Fenotypy identyfikowano za pomocą kodów ICD – 9 lub innych dla różnych objawów choroby.

Jak wskazują badacze, ponieważ nie ma leczenia POCHP, próbowali oni określić diagnozę oraz prognozę choroby wcześniej, aby jej zapobiec. Tłumaczą, że ludzie pod względem genetycznym są do siebie podobni, ale główna różnica występuje z powodu polimorfizmu nukleotydów SNP. To może się zmieniać także pod wpływem środowiska. Tym samym więc niektórzy ludzie ze specyficznym SNP są w większym stopniu predystynowani do zachorowania. Badacze odkryli specyficzne SNP rs2074488, które jest pozytywnie związane z POCHP oraz wiąże się z genem HLA-C, który odpowiada za transport białka do komórek B lub T układu immunologicznego, aby organizm mógł niszczyć bakterie, czy wirusy. To powoduje, że POCHP jest chorobą podobną do schorzeń autoimmunologicznych.

Odkrycia badaczy zostały opublikowane w American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.