123RF

EMA rekomenduje lek Hetronifly na raka płuc

Udostępnij:

Europejska Agencja Leków zaleca przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku sierocego Hetronifly (serplulimab, Henlius Europe) do leczenia zaawansowanego raka drobnokomórkowego płuc (ES-SCLC).

Substancją czynną leku Hetronifly jest serplulimab, przeciwnowotworowe przeciwciało monoklonalne. Działa poprzez blokowanie wiązania PD-1 do PD-L1 i PD-L2, aby zwiększyć skuteczność odpowiedzi komórek T, w tym odpowiedzi przeciwnowotworowych.

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków zaakceptował pozytywne dowody z badania przeprowadzonego z udziałem dorosłych chorych na drobnokomórkowego raka płuca (ES-SCLC), których nie leczono ogólnoustrojowo, wskazujące na to, że Hetronifly w skojarzeniu z karboplatyną i etopozydem poprawia całkowite przeżycie i przeżycie bez progresji choroby w porównaniu z pacjentami leczonymi wyłącznie chemioterapią.

Badania opublikowane w czasopiśmie „JAMA” w 2022 r., obejmujące 585 pacjentów z drobnokomórkowym rakiem płuca ES, u których wcześniej nie stosowano leczenia systemowego, wykazały, że serplulimab w skojarzeniu z chemioterapią, w porównaniu z placebo w skojarzeniu z chemioterapią, istotnie poprawił całkowite przeżycie (odpowiednio 15,4 w porównaniu z 10,9 miesiąca; współczynnik ryzyka zgonu 0,63).

Według CHMP najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku Hetronifly w skojarzeniu z karboplatyną i etopozydem są neutropenia, leukopenia, anemia, trombocytopenia, łysienie, nudności, hiperlipidemia, zmniejszony apetyt, hipoproteinemia, hiponatremia, niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy.

Komitet stwierdził, że lek Hetronifly powinien być przepisywany i nadzorowany przez lekarzy mających doświadczenie w leczeniu opnkologicznym. Będzie dostępny w postaci koncentratu o stężeniu 10 mg/ml do sporządzania roztworu do infuzji.

EMA poinformowała, że przeanalizuje najnowsze informacje, aby podjąć decyzję o utrzymaniu statusu leku Hetronifly jako leku sierocego. Ostateczną decyzję w sprawie wydania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu podejmie Komisja Europejska.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.