Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leki dla seniorów: lekarze obawiają się presji wprowadzonych w błąd pacjentów

Udostępnij:
Pozostało kilka dni do wypisania i realizacji pierwszych recept na darmowe leki dla seniorów. Lekarze obawiają się licznych nieporozumień, nawet awantur. Chodzi nie o samą ideę, a sposób jej realizacji. Pacjenci mają błędne przeświadczenie, że leki będą darmowe bez zastrzeżeń.
O wyjaśnienie pacjentom zasad i poprawki jednocześnie apelują i Porozumienienie Zielonogórskie, i Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego ponownie zaapelował do Ministerstwa Zdrowia o przygotowanie informacji dla pacjentów, która precyzyjnie wyjaśni zasady wypisywania leków bezpłatnych w ramach programu 75+ - czytamy w komunikacie PZ.

- Seniorzy nie przy każdym schorzeniu otrzymają lek z refundacją – mówi Marek Twardowski, wiceprezes PZ. - Warto doprecyzować kto i w jakim przypadku może otrzymać receptę na bezpłatne leki.

12 sierpnia Porozumienie Zielonogórskie na spotkaniu w resorcie zdrowia, wnioskowało o przygotowanie komunikatów dotyczących leków 75+, m.in. dla lekarzy POZ oraz pacjentów.

- Niezmiernie ważne jest, aby ci pacjenci wiedzieli kiedy mogą liczyć na bezpłatny lek, gdyż wyznacznikiem recepty „S” jest nie tylko skończony 75. rok życia, ale również konkretna choroba (rozpoznanie) zgodnie z charakterystyką produktu czyli rejestracją leku – pisze PPOZ.

Jak tłumaczy, brak takiej choroby, nawet przy stosowaniu leku znajdującego się w wykazie „bezpłatnych”, nie będzie skutkował bezpłatną receptą dla pacjenta, co będzie bardzo ważne na styku lekarz – pacjent.

- Taka informacja dla zainteresowanych jest naszym zdaniem niezbędna! Czas goni, bo pozostało tylko kilka dni – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców ochrony Zdrowia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.