Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Filipowicz-Sosnowska o wyzwaniach w leczeniu RZS

Udostępnij:
Już 4 i 5 listopada w Bydgoszczy odbędzie się konferencja 10 Lat Leczenia Biologicznego Chorób Reumatycznych w Polsce. Prof. Anna Filipowicz-Sosnowska, przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych, wygłosi wykład „Przyszłe wyzwania w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów”. O jakich problemach będzie mówić, na co położy najważniejsze akcenty?
Jak podkreśla prof. Anna Filipowicz-Sosnowska, w ostatnim 10-leciu dokonał się istotny postęp w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

– Jednym z najistotniejszych osiągnięć jest opracowanie i wprowadzenie do praktyki leczniczej strategii leczenia do celu (treat and target). Zgodnie z tą strategią około 80 proc. leczonych osiąga niską lub umiarkowaną aktywność choroby w ciągu trzech miesięcy, zaś po sześciu miesiącach 40, 60 proc. wchodzi w remisję – mówi.

Czego oczekujemy w przeszłości dla udoskonalenia terapii?

– Przesunięcia okna terapeutycznego w kierunku przedklinicznej fazy choroby, ustalenia roli, dawki i metodyki stosowania glikokortykosteroidów (GKS) w terapii wczesnego i zaawansowanego RZS, uściślenia znaczenia leczenia skojarzonego Ks LMPCh vs monoterapia Ks LMOCh vs bLMPCh, stosowanie biosymilarów vs biologiczne leki referencyjne, uściślenia i ujednolicenia definicji remisji stosowanej w badaniach klinicznych i praktyce lekarskiej z optymalizacją postępowania po uzyskaniu remisji oraz określenie miejsca nowych terapii w strategii leczenia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.