Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rodzicielstwo w chorobach reumatycznych

Udostępnij:
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem" przygotowuje się do kolejnej odsłony kampanii Reumatyzm Ma Młodą Twarz. Tym razem tematem przewodnim będzie rodzicielstwo w chorobach reumatycznych. Wokół tego tematu krąży wiele mitów, które niekiedy mogą zaważyć o decyzji o macierzyństwie i ojcostwie. O tym, dlaczego podejmowany jest taki temat, jakie przesłanie będzie miała kampania – mówi prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem” Monika Zientek.
– Podejmujemy ten temat, bo mało się mówi o rodzicielstwie wśród chorych reumatycznie. Obserwujemy jak wiele jest do zrobienia w tym obszarze. Brakuje prostych informacji jakie leki można brać przygotowując się do ciąży i jak przejść ciążę nie zaniedbując leczenia. Czy da się te dwie rzeczy połączyć. Brakuje informacji gdzie można taką ciążę reumatologiczną poprowadzić. Jakie są możliwe scenariusze ciąży reumatologicznej. Chcemy zmierzyć się ze strachami związanymi z decyzjami o rodzicielstwie. Chcemy podejść do nich od strony praktycznej – trochę zracjonalizować czego faktycznie się bać a co ma tylko „wielkie oczy” – mówi.

W ramach planowanej kampanii zbierane są opinie młodych chorych reumatycznie o problemie macierzyństwa i ojcostwa za pośrednictwem ankiety (18 pytań), która jest dobrowolna i anonimowa. Pytania dotyczą m.in. tego, co ułatwiłoby młodym decyzję o rodzicielstwie, jakich informacji oczekują od swojego lekarza prowadzącego, od czego uzależniają swoją decyzję o rodzicielstwie, jakie są ich obawy związane z tym tematem.

Do czego posłużą zebrane odpowiedzi? – Wyniki ankiety pomogą nam zbadać skalę problemów i potrzeb młodych chorych reumatycznie w obszarze rodzicielstwa. Następnie z wyników ankiet wybierzemy 2-3 najpilniejsze problemy do rozwiązania, które nie mogą czekać i wymagają odpowiedzi jak najszybciej. Potrzebujemy znać skalę problemów i ważność problemów i to wskażą nam ankietowani. Inną rolą ankiety jest pomoc w budowaniu komunikatów do społeczeństwa. Zakładamy, że jej anonimowość wyzwoli większą szczerość i otwartość wśród ankietowanych. Szansa na wypełnienie ankiety jest do końca listopada. Wtedy zamkniemy zbieranie odpowiedzi i zajmiemy się analizą.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.