Specjalizacje, Kategorie, Działy

Specjalne wyróżnienia dla zasłużonych współpracowników NIGRiR

Udostępnij:
Podczas inauguracji roku naukowego 2016/2017 w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (26 października) podsumowano dotychczasowe osiągnięcia pracowników naukowych instytutu, zapowiedziano nowe projekty badawcze i wyróżniono najaktywniejszych naukowców.
Uroczystość oficjalnie otworzył dyrektor NIGRiR Piotr Bednarski, który mówił m.in. o tym, że działania placówki wpisują się w „politykę filarów nauki”, którą w październiku ogłosił minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Instytut w 2015 r. przeprowadził restrukturyzację, w wyniku której stał się Narodowym Instytutem Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Utworzono Klinikę i Poliklinikę Geriatrii oraz Zakład Gerontologii i Zdrowia Publicznego. Dodatkowo powstały trzy rady naukowe – Narodowa Rada Geriatrii i Gerontologii pod przewodnictwem dyrektora Piotra Bednarskiego, Narodowa Rada Reumatologii, którą kieruje prof. Brygida Kwiatkowska z Kliniki i Polikliniki Wczesnego Zapalenia Stawów i Narodowa Rada Rehabilitacji, której przewodzi prof. Krystyna Księżopolska-Orłowska, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji. W wyniku działalności tych zespołów powstał już pierwszy oficjalny dokument - „Rekomendacje zmian systemowych w opiece nad osobami starszymi w Polsce” pod redakcją prof. Andrzeja Fala.

Dyrektor w czasie wystąpienia promował międzynarodowe przedsięwzięcia, w które angażuje się także NIGRiR, jak np. „Joint Action on Prevention of Frailty” czy „Joint Action on chronic diseases – CHRODIS +”. W ramach filaru „Innowacje dla Gospodarki czyli komercjalizacji badań i partnerstwo z biznesem” w Instytucie utworzono Ośrodek Terapii Biologicznej, kierowany przez prof. Marzenę Olesińską, gdzie w nowoczesny sposób leczy się choroby reumatyczne. Instytut wspólnie z partnerami zamierza również opracować pilotażowe działania rehabilitacyjne przy pomocy gier komputerowych. Działania NIGRiR-u wpisują się także w ostatni ministerialny filar jakim jest „Nauka dla Ciebie – Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Dyrektor ds. Naukowych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, prof. Iwona Sudoł-Szopińska, w swoim wystąpieniu przedstawiła działania naukowców Instytutu, które wpisywały się w definiowanie priorytetów badawczych i opracowywanie standardów leczenia, rehabilitacji i diagnostyki. Podkreśliła, że w ostatnim czasie liczba pracowników naukowych w Instytucie wzrosła, a ich publikacje naukowe były zamieszczane w wysoko punktowanych czasopismach. W bieżącym roku NIGRiR otrzymał również dwa znaczące granty – OPUS fundowany przez Narodowe Centrum Nauki oraz grant Naukowej Fundacji Polpharmy.

Wyróżniono także naukowców Instytutu, którzy w mijającym roku naukowym wykazali się największą aktywnością badawczą. Doktor Marzena Ciechomska otrzymała nagrodę za publikację naukową o najwyższym wskaźniku oddziaływania IF (8,955)- „Histone Demethylation and Toll-like Receptor 8-Dependent Cross-Talk in Monocytes Promotes Transdifferentiation of Fibroblasts in Systemic Sclerosis Via Fra-2”. Następnym wyróżnionym naukowcem była prof. Iwona Sudoł-Szopińska za kompleksowe i nowoczesne opracowanie „Diagnostyka obrazowa zapalnych chorób reumatycznych”. Trzecią nagrodę otrzymała dr Agnieszka Paradowska-Gorycka za pozyskanie największej liczby grantów badawczych, m.in.: „Analiza wewnątrzkomórkowych i wolno-krążących microRNA związanych z równowagą komórek Treg i Th17 u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)” oraz „Genetyczne i epigenetyczne różnice w szlaku sygnalizacyjnym U1-RNP/TLRs/IFN w patogenezie i obrazie klinicznym mieszanej choroby tkanki łącznej (MCTD)”

Władze Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji symbolicznie wyróżniły dwa podmioty, bez wsparcia których działalność placówki, którą kierują byłaby znacznie utrudniona. Nagroda Przyjaciela Instytutu - „Amicus Instituti” powędrowała do przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia w osobie wiceministra, Jarosława Pinkasa oraz reprezentanta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dyrektora departamentu nauki, Bogdana Szkupa.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.