Specjalizacje, Kategorie, Działy

Światowy Dzień Reumatyzmu już 12 października

Udostępnij:
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie wspólnie z warszawskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego 12 października organizuje jak co roku obchody Światowych Dni Reumatyzmu.
Reumatyzm to potoczne określenie ponad 300 jednostek chorobowych, które dotykają układ narządu ruchu. Wśród nich wyróżnia się choroby zapalne jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU) oraz choroby niezapalne (choroba zwyrodnieniowa stawów). Wbrew potocznej opinii na schorzenie reumatyczne może zachorować każdy niezależnie od płci i wieku. Choroby te zbyt późno zdiagnozowane, niewłaściwie leczone często prowadzą do trwałej niepełnosprawności. Mogą również powodować uszkodzenie i zaburzenie funkcji narządów wewnętrznych.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Reumatyzmu będą odbywały się pod hasłem „Przyszłość w twoich rękach. Przejdź do działania”. Organizatorzy, osoby stykające się z reumatycznymi dolegliwościami na co dzień, chcą w tym roku położyć nacisk na budowanie świadomości, że tego typu schorzenia nie są gwarancją życia pełnego ograniczeń. Osoby cierpiące na reumatyzm wciąż mogą realizować swoje marzenia i spełniać się w życiu zawodowym. Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w tym roku rozszerzy tematykę o medycynę personalizowaną i reumatyzm w ujęciu geriatrycznym. Podczas sesji wykładów przygotowywanych przez pracowników NIGRiR poruszone zostaną takie zagadnienia jak problem sarkopenii w życiu codziennym czy trudna do wykrycia fibromialgia. Na wykładach poruszony zostanie także temat leków oryginalnych i biopodobnych – czym się różnią i w jakich sytuacjach są skuteczne. Nie zabraknie również wątków lifestyle’owych, takich jak np. zachowanie sprawności fizycznej czy dobór odpowiedniej diety przy chorobie reumatycznej.

Uczestnicy konferencji będą mogli skorzystać także z możliwości dodatkowych badań dotyczących: oceny stanu odżywienia, pomiaru BMI oraz tkanki tłuszczowej, oceny samopoczucia, a także testu „Wstań i Idź” – Timed Up and Go (TUG), który wskazuje na zwiększone ryzyko upadków.

Obchody Światowego Dnia Reumatyzmu odbędą się 12 października 2016 r. (środa) w siedzibie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy ul. Spartańskiej 1 w Warszawie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.