123RF

Adrenalina w przedszkolnych apteczkach?

Udostępnij:
Podawanie adrenaliny w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego nie mieści się w zakresie pierwszej pomocy w przedszkolach i żłobkach. Ministerstwo Zdrowia analizuje rozszerzenie tej definicji, aby było to możliwe.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w najbliższym czasie zostaną podjęte decyzje co do zakresu i trybu procedowania zmian, w tym zmiany definicji pierwszej pomocy uwzględniającej możliwość podawania leków w powyższym zakresie.

Resort zdrowia poprosił też Polskie Towarzystwo Alergologiczne o opracowanie zaleceń przy opiece w szkole nad uczniami przewlekle chorymi. Taką odpowiedź dostał Rzecznik Praw Obywatelskich na pytanie, kto w placówce oświatowej może podać dziecku lek w przypadku ataku choroby.

Przypomnijmy, że RPO zajął się sprawą po wniosku rodziców dziecka cierpiącego na ciężką alergię. W razie wstrząsu anafilaktycznego musi ono natychmiast dostać adrenalinę. Dotychczas nauczyciele w przedszkolu na podstawie instrukcji lekarza godzili się w takiej sytuacji podać lek. Potem już nie chcieli, bo zmieniły się zasady.

RPO zwracał uwagę, że należy uregulować kwestie podawania leków czy wykonywania innych czynności dzieciom z chorobami przewlekłymi w przedszkolach. Obecnie dzieje się to na postawie komunikatów Ministerstwa Zdrowia, a to nie jest źródło prawa powszechnie obowiązującego. Sytuacja dzieci z chorobą przewlekłą, które wymagają podawania leków różnymi drogami i technikami, jest więc uzależniona wyłącznie od wewnętrznych zasad postępowania przyjętych przez przedszkola. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się uregulować kwestię podawania leków w projekcie ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale nie dotyczy to przedszkolaków. W 2018 r. minister zdrowia nie widział potrzeby zmiany podejścia, choć nie wykluczał tego w przyszłości. Rzecznik na problem zwrócił uwagę Ministerstwa Edukacji Narodowej i podjął współpracę z resortem zdrowia.

Tematem zajął się także Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego MZ dla Fundacji Allergia. Poinformował, że procedowany w minionej kadencji rządu projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw zawierał przepisy dotyczące rozszerzenia definicji pierwszej pomocy o podawanie leków wydawanych z przepisu lekarza przez świadków zdarzenia. Projekt został wniesiony do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, ale ostatecznie nie podjął on rozstrzygnięcia w zakresie jego przyjęcia. W związku z powyższym w najbliższym czasie zostaną podjęte decyzje co do zakresu i trybu procedowania zmian objętych nowelizacją, w tym zmiany definicji pierwszej pomocy uwzględniającej możliwość podawania leków w powyższym zakresie. Dodał też, że rozwiązania określone w przepisach dla szkół mogą być pomocniczo stosowane w przedszkolach lub żłobkach.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.