Apteki zamknięte wskutek powodzi. Nowe informacje
Tagi: | powódź, apteka, apteki, leki, dostęp do leków, Ministerstwo Zdrowia, główny inspektor farmaceutyczny, GIF, Damian Kuraś, Naczelna Izba Aptekarska, NIA |
W województwach dolnośląskim i opolskim są 1283 apteki. Obecnie 10 zostało zalanych lub podtopionych. Ponadto około 20 może być zamkniętych, ponieważ właściciele i pracownicy ratują swoje miasta i domy – pisze w mediach społecznościowych resort zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do mieszkańców terenów popowodziowych, aby kierowali się do innych oddziałów, które funkcjonują w ich okolicy.
Resort jednocześnie zapewnił, że dostawy leków nie są zagrożone i aktualnie nie ma miejscowości pozbawionych dostępu do leków. Zaapelował również, aby nadmiarowo nie gromadzić leków.
Dostawy leków nie są zagrożone i aktualnie nie ma miejscowości pozbawionych dostępu do leków. Dlatego też prosimy, aby nadmiarowo nie gromadzić leków.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 17, 2024
– Przestrzegamy przed wykupywaniem leków w większych ilościach – dodał rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Damian Kuraś.
Zaapelował o nieorganizowanie prywatnych zbiórek leków oraz nieużywanie zanieczyszczonych leków. Przypomniał, że w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta farmaceuci mają prawo do wystawienia recepty farmaceutycznej.
W wyniku powodzi nie działają niektóre apteki
Według danych GIF pozyskanych z wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych z powodu obecnych powodzi nie działa 10 aptek, a kolejnych pięć pracuje, choć znajdują się w strefie zagrożenia.
W województwie dolnośląskim zamknięta jest jedna apteka w Kłodzku, dwie w Stroniu Śląskim oraz jedna w Ząbkowicach Śląskich. W województwie opolskim trzy apteki nie działają w Głuchołazach oraz trzy w Nysie.
Jeśli chodzi o apteki działające, ale znajdujące się w strefie zagrożenia – cztery są w Lewinie Brzeskim (woj. opolskie), a jedna w Słubicach (woj. lubuskie).
Zniszczone i zalane apteki na terenie trzech województw. Pilne posiedzenie
W odpowiedzi na trudną sytuację powodziową na południu Polski w poniedziałek 16 września odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Konwentu Prezesów Okręgowych Izb Aptekarskich.
Podczas spotkania omówiono kluczowe kwestie związane z funkcjonowaniem aptek i wsparciem dla farmaceutów w obliczu klęski żywiołowej.
- Wskazano na włączenie przedstawicieli samorządu do Centrów Zarządzania Kryzysowego na wszystkich szczeblach.
- Podkreślono konieczność aktywnego udziału farmaceutów w działaniach zarządzania kryzysowego, aby zapewnić ciągłość dostępu pacjentów do niezbędnych leków.
- Zarekomendowano wystawianie recept farmaceutycznych oraz promowanie korzystania z aplikacji mObywatel i platformy MojeIKP, co ułatwi dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).
- Zaplanowano spotkania z przedstawicielami tych instytucji w celu omówienia trudnej sytuacji aptek i wypracowania wspólnych rozwiązań.
- Zobowiązano się do bieżącego kontaktu z właścicielami zniszczonych placówek oraz udzielenia im wsparcia prawnego w postępowaniach odszkodowawczych.
- Zwrócono uwagę na znaczenie szczepień przeciw tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, które są zalecane u dorosłych i szczególnie istotne w obecnej sytuacji.