123RF

Bezpłatne badania w Światowym Tygodniu Jaskry

Udostępnij:
Podczas akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” w ponad 50 gabinetach okulistycznych od 10 do 16 marca będzie można wykonać bezpłatne badania w kierunku jaskry. Warto, ponieważ choroba nie daje długo objawów, a jej wczesne wykrycie może ocalić wzrok!
Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry aż 78 milionów ludzi cierpi na tę chorobę. Do roku 2040 liczba może zwiększyć się do ponad 111 milionów. Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa Światowego Stowarzyszenia Jaskry (World Glaucoma Association).

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na jaskrę jako główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty i na to, że tylko wczesna diagnoza i szybkie podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu wzroku. Organizatorami Światowego Tygodnia Jaskry są znani eksperci w dziedzinie jaskry, kierownictwo Światowego Stowarzyszenia Jaskry, a także pacjenci, którzy podejmują temat tej choroby w mediach.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne po raz ósmy przyłącza się do globalnej inicjatywy i razem z okulistami z całego kraju organizuje akcję „Polscy okuliści kontra jaskra”. Od 10 do 16 marca będzie można skorzystać z bezpłatnych badań na terenie całego kraju w ponad 50 placówkach, które włączyły się do akcji.

Kto jest w grupie ryzyka jaskry?
Jak czytamy na stronie www.tydzienjaskry.pl:
„Każdy powinien przynajmniej raz na dwa lata przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 12 miesięcy. Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy.

Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku tej choroby zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku”.

Objawy jaskry
W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć.

Niepokojące sygnały, na które warto zwrócić uwagę to:
– zmęczenie oczu,
– światłowstręt,
– częste łzawienie,
– niezdiagnozowane bóle głowy.

Jednak jaskra może też objawić się gwałtownie – podczas jej ataku pojawiają się tęczowe koła wokół źródeł światła, może doskwierać silny ból z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami.

Najważniejsza jest wczesna diagnoza
Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca do badań profilaktycznych.

– Nie obawiajmy się badań. Medycyna nieustannie się rozwija, a nowe metody leczenia zwiększają szansę na uratowanie wzroku. Diagnoza to pierwszy krok, od którego zaczyna się cały proces prawidłowego leczenia – stwierdza prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, przewodniczący Sekcji Jaskry PTO.

– Najważniejszą rolę odgrywają pacjenci. Postawienie diagnozy i włączenie leczenia są kluczowe, bo czas działa na niekorzyść pacjenta. Podejmując się walki z jaskrą, najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń lekarzy. Pacjenci muszą mieć jednak świadomość, że leczenie trwa do końca życia – podkreśla wiceprezes PTO prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.

Chorują także dzieci i młodzi ludzie
Problem jaskry nie dotyczy wyłącznie osób starszych, jak zwyczajowo myśli się o tej chorobie. – Objawy jaskry u młodych często się bagatelizuje, przez co dajemy szansę chorobie na jej dalszy rozwój. Im szybsza diagnoza, tym większe możliwości leczenia – zauważa prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek, prezes elekt PTO.

W Polsce na jaskrę choruje 800 tys. osób
Szacuje się, że w naszym kraju na jaskrę choruje 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana i właśnie w tym momencie nieodwracalnie traci wzrok. Wyobraźmy sobie, że wszyscy mieszkańcy Gdańska albo Szczecina z okolicznymi powiatami ślepną, nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza. I dlatego niezwykle wartościowe są inicjatywy takie jak kampania „Polscy okuliści kontra jaskra”.

– Jesteśmy wdzięczni wszystkim lekarzom, pracownikom gabinetów i przychodni, które włączyły się do akcji i razem z nami pomagają powstrzymać jaskrę. Podczas siedmiu wcześniejszych edycji pomogliśmy ponad 16 tys. osób, a 30 proc. z nich skierowaliśmy do dalszej diagnostyki i leczenia. W tym roku wszystkich chętnych pacjentów zaprasza ponad 50 gabinetów ze wszystkich 16 województw. Umożliwiając bezpłatne badania, dajemy szansę osobom, które nie mogłyby sobie na to pozwolić. To wspaniały gest. Dziękujemy za państwa zaangażowanie! – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes PTO.

www.tydzienjaskry.pl
Lista gabinetów i przychodni okulistycznych biorących udział w akcji jest dostępna od 5 marca na stronie www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow. Na konkretną wizytę trzeba umówić się telefonicznie w wybranej placówce. Propozycja jest skierowana do osób, które nie mają zdiagnozowanej jaskry i nie korzystały z opieki okulisty (NFZ) w ciągu ostatniego roku.

Każdy z gabinetów decyduje, w jakich dniach i godzinach będzie przeprowadzał badania i ile osób może przebadać. Właśnie dlatego liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Pełny zestaw informacji na temat VIII edycji akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” znajduje się na stronie www.tydzienjaskry.pl w zakładce „Dla Pacjenta”. Warto pamiętać: wystarczy kilka kliknięć, żeby uratować wzrok na całe życie.


Przeczytaj także: „Gliwiccy okuliści z nową bronią w walce z jaskrą”.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.