123RF

CeZ ze wsparciem ponad 258 mln zł

Udostępnij:
Centrum e-Zdrowia otrzymało dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021–2027 (FERC). Aż trzy z jedenastu projektów wyłonionych w ramach ostatniego naboru to projekty CeZ. Łączna kwota wsparcia finansowego dla centrum to ponad 258 mln zł.
Środki z Funduszy Europejskich zostaną przeznaczone na rozwój systemu e-zdrowie (P1), Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą 2.0 (RPWDL 2.0) oraz Systemu Obsługi List Refundacyjnych (SOLR 2.0). Projekty są realizowane od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2026 r.

W ramach rozwoju systemu P1 planowane są: elektroniczna obsługa e-karty ciąży, e-karta zdrowia dziecka, e-zlecenia na badania laboratoryjne, udoskonalanie narzędzi wspierających profilaktykę zdrowotną, udoskonalanie narzędzi wspierających proces leczenia chorób rzadkich, w tym hemofilii, w działaniach wpierających opiekę koordynowaną w onkologii.

W zakresie prac nad rozwojem SOLR 2.0 zaplanowano m.in.: usprawnienie procesu składania wniosków o wpis na listę leków refundowanych i ustalenia ceny zbytu leków, usprawnienie opiniowania wniosków przez Komisję Negocjacyjna oraz Komisję Ekonomiczną, wsparcie procesu tworzenia listy leków refundacyjnych (obliczanie limitów, dopłat pacjentów do produktów leczniczych, tworzenie listy do publikacji wraz z pomocniczymi zestawieniami zmian), zapewnienie prowadzenia elektronicznej dokumentacji, w tym gromadzenie, udostępnianie i doręczanie dokumentów.

Natomiast prace nad rozwojem RPWDL 2.0 będą obejmowały m.in.: usprawnienie procesów biznesowych realizowanych przez System RPWDL, wdrożenie e-usług typu A2A, A2B na wysokim poziomie dojrzałości, udostępnianie szczegółowych informacji o podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w zakresie objętym rejestrem, umożliwienie wykorzystania danych z Systemu RPWDL przez inne systemy poprzez udostępnienie API.

Według unijnego Raportu o Stanie Cyfrowej Dekady 2023, Polska pod względem dostępu do e-zdrowia osiągnęła 86 punktów, co stanowi wynik znacznie lepszy od średniej UE (72 punkty w 2022 roku). Dofinansowanie z FERC pozwoli udoskonalić rozwiązania o kolejne e-usługi i przyspieszyć cyfrową rewolucję systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Przeczytaj także: „e-Zdrowie – wiele systemów, które się nie widzą” i „8 mln osób aktywowało Internetowe Konto Pacjenta”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.