Izolacja żył płucnych skuteczna w leczeniu migotania przedsionków
Badanie SHAM-PVI przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii udowodniło, że izolacja żył płucnych spowodowała klinicznie istotne zmniejszenie obciążenia migotaniem przedsionków, ze znaczną poprawą objawów i jakości życia w porównaniu z zabiegiem pozorowanym.
Izolacja żył płucnych (PVI) to standardowa technika ablacji stosowana w leczeniu migotania przedsionków (AF), gdy leki przeciwarytmiczne zawiodły lub pacjenci ich nie tolerują. Choć nie brak dowodów na skuteczność PVI, nie było dotychczas żadnych randomizowanych badań klinicznych porównujących tę metodę z zabiegiem pozorowanym. Pojawiały się wręcz sugestie, że skuteczność zabiegu wynika z efektu placebo.
Randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą przeprowadzone w dwóch ośrodkach w Wielkiej Brytanii między styczniem 2020 a marcem 2024 r. objęło 126 pacjentów z objawowym migotaniem przedsionków. 89 uczestników to mężczyźni, średnia wieku wyniosła 66,8 roku.
Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do izolacji żył płucnych z krioablacją lub zabiegu pozorowanego ze stymulacją nerwu przeponowego. Obciążenie migotaniem przedsionków mierzono za pomocą wszczepialnego rejestratora.
Bezwzględna średnia zmiana obciążenia migotaniem przedsionków od wartości początkowej do 6 miesięcy wyniosła 60,31 proc. w grupie ablacji i 35,0 proc. w grupie pozorowanej.
– Izolacja żył płucnych spowodowała klinicznie istotne zmniejszenie obciążenia migotaniem przedsionków, ze znaczną poprawą objawów i jakości życia w porównaniu z zabiegiem pozorowanym. Nie chodzi zatem o efekt placebo – podkreślają autorzy badania, które opisano w czasopiśmie „JAMA”.