Polska Federacja Szpitali

Jesienna Konferencja Programowa PFSz – forum wymiany wiedzy dla wszystkich szpitali

Udostępnij:

28 listopada odbyła się XIII Jesienna Konferencja Programowa Polskiej Federacji Szpitali. Jak co roku zgromadziła na sali i w kuluarach przedstawicieli różnych grup interesariuszy sektora opieki zdrowotnej. Odzwierciedleniem tego była sesja otwarcia – Sesja Trójstronna, w której do dyskusji włączyli się m.in. wiceminister zdrowia Urszula Demkow i wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marek Augustyn.

W czwartek 28 listopada w hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie odbyła się Jesienna Konferencja Programowa Polskiej Federacji Szpital, której celem było zapoznanie środowiska szpitalnego z programem dla szpitali, dyrektorów i pracowników, wypracowanym przez członków PFSz.

Mottem tegorocznej konferencji był „Dyrektor w centrum uwagi”, co skupiło PFSz wokół problemów i wyzwań dotyczących menedżerów i liderów branży medycznej. 

Podczas Sesji Trójstronnej z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz reprezentantów głównych central związkowych i pracodawców poruszano kwestie najbardziej aktualne i emocjonujące, takie jak:

  • reforma szpitali,
  • nadwykonania i źródła finansowania,
  • ustawa o wynagrodzeniach lekarzy,
  • jakość kształcenia przyszłej kadry medycznej, 
  • priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Podczas licznych paneli i debat prelegenci mówili także o informatyzacji polskich szpitali, ochronie danych medycznych, cyberbezpieczeństwie, transformacji technologicznej,  możliwościach finansowania placówek medyczych z dotacji unijnych w najbliższych latach, a także o możliwościach i zagrożeniach płynących z wykorzystania AI w szpitalach. 

Jednym z ważnych punktów programu była debata oksfordzka PFSz oraz PTLM z udziałem m.in. prezesa Naczelnej Rady Lekarkiej Łukasza Jankowskiego.

Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody w konkursie „Hospital AI Challenge” będącym inicjatywą skierowaną do placówek ochrony zdrowia, w tym szpitali i sieci szpitali zarówno państwowych, jak i prywatnych wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Do konkursu zgłosiło się wiele podmiotów, które miały pomysły na rozwiązania wspomagające pracę personelu medycznego lub administracyjnego, stawiając na innowacje i poprawę funkcjonowania placówek medycznych oraz jakości opieki nad pacjentami z wykorzystaniem AI.

Laureatem tegorocznej edycji konkursu został Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Z uwagi na liczbę i jakość nadesłanych zgłoszeń jury konkursu postanowiło wyróżnić dodatkowo dwa szpitale. Drugie miejsce zajął Zamojski Szpital Niepubliczny pod kierownictwem Mariusza Paszko, trzecie – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP w Warszawie.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.