LUX MED angażuje się w pomoc dla zalanych szpitali
Tagi: | LUX MED, pomoc, powódź, szpital, szpitale, Głuchołazy, Nysa, sprzęt, chirurgia, Anna Rulkiewicz, Monika Tomaszewska |
Południe Polski zmaga się z dramatycznymi skutkami gwałtownych powodzi. Pracownicy LUX MED nie mogą i nie chcą pozostać obojętni wobec tych tragicznych wydarzeń, dlatego zaangażowali się w pomoc dla szpitali w Głuchołazach i Nysie.
Jedną z koordynatorek akcji jest Monika Tomaszewska. W rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” przekazała, że akcja ma charakter celowany, czyli dostosowany do potrzeb danej placówki medycznej znajdującej się na terenie popowodziowym.
– Nasza prezes Anna Rulkiewicz i zarząd od razu podjęli decyzję o wsparciu – dzielimy się tym, czym możemy. Wodę zbieramy wszyscy, każdy wkłada swoją cegiełkę – wszyscy też w piątek będziemy to pakować do ciężarówek, łącznie z zarządem. Za to kocham tę firmę – za serce, za gotowość dzielenia się wszystkim. Zawsze tak jest – podkreśliła.
Zniszczona poradnia chirurgiczna w szpitalu w Głuchołazach
Monika Tomaszewska poinformowała, że pierwszym podmiotem leczniczym, który otrzyma pomoc, będzie szpital w Głuchołazach. Transport złożony z trzech ciężarówek wyruszy w piątek 20 września.
– Szpital w Głuchołazach wybraliśmy na podstawie informacji ze sztabu kryzysowego. Tam duży obszar uległ zalaniu i po bezpośrednim kontakcie ze szpitalem uzgodniliśmy, że przekażemy wszystko, czego potrzebują – powiedziała.
– W szpitalu w Głuchołazach woda zniszczyła m.in. poradnię chirurgiczną. Staramy się pomóc w wyposażeniu zalanych gabinetów, około dziesięciu – przekażemy meble, takie jak biurka, szafki, kontenerki. Wyposażymy też część chirurgiczną w komputery, lampy chirurgiczne, materiały opatrunkowe, w tym zestawy do szycia, kozetki. Zależy nam, aby szpital miał w posiadaniu materiały do szybkiego zabezpieczenia, ponieważ osoby, które sprzątają szkody powstałe wskutek powodzi, są narażone na zranienia. Konieczne jest więc, aby otrzymały pomoc jak najszybciej – opowiedziała Monika Tomaszewska.
LUX MED przekaże także wyroby medyczne, środki do dezynfekcji, preparaty stałego użytkowania, jak rękawice chirurgiczne, kalosze. Dostarczy również wodę. Wszyscy pracownicy są zaangażowani w pomoc.
Jak przekazała koordynatorka, LUX MED współpracuje w tym zakresie także z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych, który w piątek wyśle transport z pomocą do Stronia Śląskiego. Wyjedzie tam również mobilny gabinet internistyczno-chirurgiczny. – Razem z OSSP staramy się rozdzielić nasze wsparcie rejonami – dodała.
Zalany szpital w Nysie – SOR zrównany z ziemią
Tomaszewska poinformowała, że w przyszłym tygodniu wyruszy kolejny transport organizowany przez LUX MED. Tym razem uda się do szpitala w Nysie.
– W nyskim szpitalu zabezpieczymy chirurgię. To duży szpital powiatowy, ale jak wiemy, poniósł ogromne szkody. Tam cały SOR jest zrównany z ziemią, widzimy w relacjach ze szpitala – powiedziała.
– Z tego względu, że szpital na razie nie może uruchomić sterylizacji, uzgodniliśmy z dyrektorami szpitala zakres pomocy dla poradni chirurgicznej. Szpital stracił m.in. komorę hiperbaryczną i dwa duże rezonanse. Do szpitala idzie spora pomoc z różnych stron Polski i dobrze, bo to ogromne straty przede wszystkim dla pacjentów – stwierdziła Monika Tomaszewska.
– To oczywiste, że szpitale chcą jak najszybciej uruchomić świadczenia i normalną pracę. Personel medyczny jest w gotowości. Tam są naprawdę świetni i niezwykle zaangażowani ludzie. Piękne jest to, że sobie pomagamy w tych trudnych chwilach – dodała.
– Nasza prezes Anna Rulkiewicz zaraziła nas wszystkich tą energią i dużą otwartością na pomaganie – tak było w czasie pandemii, podczas wsparcia osób z Ukrainy, tak jest teraz – zaznaczyła.
– Dziękujemy też InPost za wsparcie naszych działań poprzez organizację transportu rzeczy na miejsce – dodała Tomaszewska.
Bezpłatna pomoc psychologiczna
LUX MED przygotował również bezpłatną pomoc psychologiczną dla powodzian.
Harmonia - Poradnia zdrowia psychicznego uruchomiła w czwartek, 19 września, specjalną infolinię wsparcia psychologicznego dla osób poszkodowanych powodzią.
Wsparcie można uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu: 22 275 96 50, 7 dni w tygodniu, w godzinach: 8:00 - 20:00.