iStock

Lider roku 2021 w ochronie zdrowia – innowacyjny szpital

Udostępnij:
Zwyciężyły ex aequo dwie placówki – SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach im. Jana Pawła II i Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy – a każda z nich poszła inną drogą i inaczej definiuje innowacyjność.
O Głuchołazach stało się głośno, gdy szpital jako pierwszy w Europie stworzył centrum rehabilitacji po przebyciu COVID-19 oraz opracował program pilotażowy rehabilitacji leczniczej po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 z holistycznym podejściem do pacjenta. Jest to program ukierunkowany na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcia zdrowia psychicznego.

Mariusz Grochowski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach im. Jana Pawła II, mówi o tym, jak prawie z dnia na dzień musieli znaleźć w placówce miejsca dla pacjentów covidowych: – Dosłownie uczyliśmy się na żywym organizmie. Dzisiaj potrzeby rehabilitacji są jeszcze większe, bo nadeszły kolejne fale i – jak wiemy – pojawiły się nowe powikłania. Wyliczono, że jest ich ponad 200, a więc nie ma organu, który nie byłby zaatakowany przez wirusa. Do takiego wyzwania musi się dostosować rehabilitacja oferowana przez nasz szpital. Kontrakt na program pilotażowy dotyczący rehabilitacji pocovidowej mamy do końca sierpnia 2022 roku. Będziemy się starali go przedłużyć.

W szpitalu w Bydgoszczy za najważniejszą innowację wprowadzoną w obszarze komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej uznano autorskie opracowanie i wdrożenie panelu zarządczego oraz jego rozbudowę związaną z COVID-19. W obszarze medycznym na uwagę zasługuje program prehabilitacji Drogowskaz, określający właściwy kierunek dla seniorów w okresie okołooperacyjnym. Zmodyfikowano również system zamówień publicznych.

Jacek Kryś, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, tak opowiada o zmianach w zarządzaniu, jakie narzucił koronawirus: – W czasie pandemii istotna stała się szybka informacja o liczbie pacjentów zakażonych przyjętych do naszego szpitala. Już na dwa, trzy tygodnie przed przyjęciem pierwszego pacjenta, nasze systemy były przygotowane, do prezentowania tych informacji. (…) Śmiało mogę powiedzieć, że od 2020 roku nie oglądam tak często słupków finansowych, ale właśnie słupki pandemiczne, czyli pokazujące na bieżąco, ile wykonaliśmy badań w kierunku SARS-CoV-2, ile było wyników dodatnich na tle wszystkich, jaki był procent zakażenia naszych pacjentów.

Statuetki zostaną wręczone 26 stycznia podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”.

Kandydatów zgłaszały organizacje społeczne, zawodowe, związki pracodawców, a także osoby indywidualne. W tym roku wpłynęło wyjątkowo dużo wniosków, bowiem czas pandemii potrzebuje osób wyjątkowych i nieszablonowych działań.

Do 25 stycznia br. będziemy przybliżać sylwetki kolejnych laureatów.

Więcej o konkursie na stronie internetowej: www.termedia.pl/Konferencja-Sukces-Roku-2021.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.