123RF

MZ: Projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień

Udostępnij:
Do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, który dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Jak wynika z procedowania, projekt właśnie został skierowany do konsultacji publicznych. Projektodawca wskazał, że na ewentualne uwagi w sprawie oczekuje do 4 września. – Skrócony termin konsultacji wynika z konieczności zapewnienia stosowania
projektowanego rozporządzenia od 1 października 2023 r. – poinformowano.

Przypomnijmy. 9 maja Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie wydane w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej obowiązkowych szczepień ochronnych. Wynika z niego, że
ogłaszanie Programu Szczepień Ochronnych w komunikacie głównego inspektora sanitarnego jest niezgodne z konstytucją. Jednocześnie TK nie podważył samego obowiązku poddawania się szczepieniom. Wskazał jedynie, że zgodnie z prawem program ten powinien zostać ogłoszony przez ministra zdrowia, w drodze rozporządzenia.

Co wnosi rozporządzenie?
W odpowiedzi na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego we wtorek 29 sierpnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało na stronie RCL projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Projektowane rozporządzenie określa wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych, osoby lub grupy osób obowiązane do poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciw chorobom zakaźnym, wiek i inne okoliczności stanowiące przesłankę powstania obowiązku szczepień ochronnych.

Zamieszczono również schemat szczepienia przeciw chorobie zakaźnej obejmujący liczbę dawek i terminy ich podania wymagane dla danego szczepienia uwzględniające wiek osoby objętej obowiązkiem szczepienia, kwalifikacje osób przeprowadzających szczepienia, sposób przeprowadzania szczepień ochronnych, tryb przeprowadzania konsultacji specjalistycznej dla osób, w przypadku których lekarskie badanie kwalifikacyjne daje podstawy do długotrwałego odroczenia obowiązkowego szczepienia ochronnego.

Rozporządzenie reguluje także wzory zaświadczenia o przeprowadzonym lekarskim badaniu kwalifikacyjnym, książeczki szczepień oraz karty uodpornienia, sposób prowadzenia dokumentacji medycznej dotyczącej obowiązkowych szczepień ochronnych i jej obiegu, wzory sprawozdań z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych oraz tryb i terminy ich przekazywania, oraz papierową lub elektroniczną formę raportu o przypadkach niewykonania.

Na które z chorób należy się szczepić?
Zgodnie z rozporządzeniem obowiązkiem szczepień ochronnych są objęte następujące choroby zakaźne:
– błonica,
– gruźlica,
– inwazyjne zakażenie Haemophilus influenzae typu B,
– inwazyjne zakażenia Streptococcus pneumoniae,
– krztusiec,
– nagminne zakażenie przyusznic (świnka),
– odra,
– ospa wietrzna,
– ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis),
– różyczka,
– tężec,
– wirusowe zapalenie wątroby typu B,
– wścieklizna,
– zakażenia powodowane przez rotawirusy.

Kogo obejmuje kalendarz?
Jak podano w rozporządzeniu, szczepienia te są wykonywane w określonych grupach wiekowych (zgodnie z tzw. kalendarzem szczepień), nie zaś ze względu na przesłanki indywidualne, które stanowiłyby o obowiązku szczepienia.

Z tego względu te szczepienia – wykonywane do ukończenia 19. roku życia – zostały wyodrębnione jako „obowiązkowy kalendarz szczepień dzieci i młodzieży”.

W ocenie skutków regulacji projektu wskazano również, że obowiązkiem szczepień ochronnych ze względu na wiek objętych jest 19 mln dzieci i młodzieży do 19. roku życia.

Przeczytaj także: „Wyrok w sprawie szczepień”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.