fot. Karolina Bartyzel / Naczelna Izba Lekarska

Matki lekarki spotkały się w siedzibie NIL

Udostępnij:

Minister zdrowia Izabela Leszczyna wzięła udział w III Kongresie Matek Lekarek, który w tym roku zgromadził lekarki z całej Polski w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. – Tworząc tę społeczność, mówiłyście, że chcecie, by kongresy dawały wam odwagę do niegodzenia się na rzeczywistość, której nie akceptujecie. Myślę, że po części jesteście już spełnionymi wojowniczkami – powiedziała minister. 

Tegoroczne wydarzenie organizowane we współpracy NIL z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie skupiło uwagę uczestniczek na wyzwaniach codzienności, które w rzeczywistości matek lekarek nierz–adko wymagają przełamywania wielu barier.

Głos matek lekarek 

Kongres zainaugurowali przewodnicząca Zespołu ds. Matek Lekarek ORL w Warszawie Maria Kłosińska, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, oraz gość specjalny wydarzenia minister zdrowia Izabela Leszczyna. 

– Jest to unikatowe wydarzenie nawet jak na środowisko lekarskie. Jestem dumna z siebie, Zespołu Matek Lekarek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, z was wszystkich, że pomimo dyżurów (przecież jest sobota), poradni i pracy w szpitalu, pomimo stert prania, obiadów do ugotowania, lekcji do odobienia z dziećmi, zadbania o zdrowie i kondycję psychiczną, pomimo sezonu infekcyjnego spotykamy się tutaj już po raz trzeci - mówiła podczas inauguracji kongresu Maria Kłosińska.

– Dziękuję minister Izabeli Leszczynie za przybycie, bo na poprzednim kongresie zdefiniowałyśmy wiele problemów oraz rozwiązań, które ułatwiłyby połączenie matkom lekarkom i ojcom lekarzom pracy zawodowej z opieką nad dziećmi, z ważnyn społecznie życiem rodzinnym — ważnym dla gospodarki, dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Gdyby warunki pracy były dostosowane do cyklu życia rodzica lekarza, to polski pacjent byłby bardziej zaopiekowany —podkreśliła Kłosińska. 

"Jesteśmy gotowi do wszelkiej pomocy w tej sprawie"

Prezes NRL Łukasz Jankowski zwrócił uwagę na istotne dla samorządu lekarskiego znaczenie zgłaszanych przez środowisko matek lekarek potrzeb.

– Świetnie, że macie swój czas, świetnie, że Naczelna Izba Lekarska może was gościć i będzie zawsze to robić, gdy będziecie tego, panie, potrzebować. Od dawna wiemy, że środowisko Matek Lekarek jest wyjątkowe. Problemy, które zgłaszacie, są ważne, potwierdza to także dzisiejsza obecność minister zdrowia. Mam także zadanie na dzisiejszy kongres — zgłosiła się do mnie grupa Matek Lekarek, które mówiły o kwestii stworzenia systemu wsparcia izb w przypadku rodziców lekarzy, których dzieci zmagają się ze spektrum autyzmu. Jesteśmy gotowi do wszelkiej pomocy w tej sprawie. Możemy rozpocząć od stworzenia grupy wsparcia czy też przekazania pieniędzy na pomoc w specjalistycznej rehabilitacji i terapii tych dzieci. Liczę na pań wsparcie merytoryczne w ułożeniu takiego programu – zadeklarował. 

Szef stołecznej izby lekarskiej Artur Drobniak z kolei podkreślił siłę konsolidacji Matek Lekarek, która może być przykładem dla innych.

– Gratuluję wam bardzo, że zbudowałyście społeczność, która jest wyjątkowa w naszym środowisku lekarskim. Tak samorząd powinien integrować środowisko, a wy wyprzedziłyście go i pokonałyście system. Kilka lat temu, gdy ta grupa powstała i rozwijała się, to była wielka rzecz. Do tej pory działacie, wspieracie się w trudnych sytuacjach, żartując razem i współpracując. I to jest piękne  wskazał. 

Minister zdrowia wsparła Matki Lekarki 

Z kolei minister zdrowia Izabela Leszczyna odwołała się do początków działalności Zespołu Matek Lekarek. 

– Zakładając tę społeczność, mówiłyście, że chcecie, żeby kongresy dawały wam odwagę do zmiany, odwagę do niegodzenia się na rzeczywistość, której nie akceptujecie. Myślę, że po części jesteście już spełnionymi wojowniczkami. Na pewno umilkły wszystkie chichoty, które na początku wam towarzyszyły i to jest wasze pierwsze zwycięstwo. Mężczyźni są już gotowi na to, żeby trochę władzy oddać kobietom, bo sami czują, że ona wcale taka łatwa nie jest zaznaczyła szefowa resortu zdrowia.

Serię prelekcji rozpoczęły wykłady specjalne prof. Agnieszki Mastalerz-Migas, konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej, oraz lek. Sylwii Jeż, specjalizującej się w poradnictwie laktacyjnym. 

Kompleksowy program tegorocznego wydarzenia przeprowadził uczestniczki przez wiele tematów związanych z ich rozwojem zawodowym, osobistym i rodzinnym na różnych etapach życia. Prelekcje poświęcono m.in. takim zagadnieniem, jak dbanie o swój dobrostan, niezbędne informacje na temat farmakoterapii w okresie ciąży i karmienia piersią, a także wady postawy ze szczególnym wskazaniem na rozwój najmłodszych w tym kontekście. 

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.