Operacje wymiany stawu kolanowego "wykarmione" danymi

Udostępnij:

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia tylko w ubiegłym roku wykonano ok. 50 tys. operacji wymiany stawu kolanowego, z czego 85 proc. stanowią zabiegi wykonane pacjentom po raz pierwszy. System robotyczny wykorzystywany do takich operacji zbiera dane i podpowiada lekarzom dalsze postępowanie. 

Obecnie system stosowany przy wymianie stawu kolanowego jest już „wykarmiony” grubo ponad 40 tys. danych. Znajduje się w siedmiu polskich szpitalach.

Wszelkie zabiegi ortopedyczne z wykorzystaniem robotów są w naszym kraju tak samo refundowane jak zabiegi bez robotów. W przypadku wymiany stawu kolanowego dodatkowym kosztem dla szpitala są elementy jednorazowe –  trackery, tj. specjalistyczne czujniki do zbierania danych.

W czasie operacji robot zbiera dane

Robot po otwarciu kolana, a przed pierwszym cięciem kości, dokonuje precyzyjnych pomiarów, w tym również zakresu ruchomości i napięcia tkanek. Kamera zaś bada przestrzeń w trakcie zabiegu. 

Trackery są przytwierdzone do kości piszczelowej i udowej, a kamera musi je wszystkie widzieć. Dzięki specjalnym goglom operator z Polski może się konsultować np. ze specjalistą w Nowym Jorku – obydwaj widzą ten sam obraz. Precyzując, okulary do mieszanej rzeczywistości łączą realny i wirtualny świat, i dlatego umożliwiają współpracę całych zespołów medycznych.

W czasie operacji robot zbiera dane, aby pomagać medykom w podejmowaniu decyzji. Dodatkowo pacjenci i lekarze mają do dyspozycji platformę wspierającą opiekę zdrowotną. Korzystają z telefonów komórkowych i innych inteligentnych urządzeń już na etapie przygotowań do operacji, a potem w czasie rekonwalescencji po zabiegu.

Operacje przy asyście robota to duża oszczędność dla gospodarki 

Mimo dodatkowych kosztów trackerów cała gospodarka zyskuje na wykorzystaniu robota przy operacji, bo pacjent szybko wraca do społeczeństwa. A przecież koszty społeczne pacjenta są ogromne: cierpi nie tylko on, ale cała rodzina. Jest obciążeniem dla państwa, dla pracodawcy.   

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.