Opolski sanepid przekazał 4,5 tys. szczepionek przeciwko tężcowi
Tagi: | tężec, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, szczepienia przeciwko tężcowi, powódź, Małgorzata Gudełajtis |
Do powiatów dotkniętych powodzią w województwie opolskim trafiło 4,5 tysiąca dawek szczepionek przeciwko tężcowi – przekazała PAP Małgorzata Gudełajtis, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.
Jak zapewniła Małgorzata Gudełajtis, opolski sanepid dysponuje wystarczającą liczbą szczepionek przeciwko tężcowi – chorobie, na którą narażone są m.in. osoby pracujące przy usuwaniu skutków powodzi. Do tej pory do powiatów objętych powodzią wydano 4,5 tysiąca dawek tej szczepionki, a zapasy są na bieżąco uzupełniane.
Mieszkańcy terenów zalanych mogą korzystać z opieki medycznej w każdej funkcjonującej placówce POZ. Po pomoc można zgłaszać się także do jednostek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadkach uzasadnionych także na SOR lub szpitalne izby przyjęć.
– W przypadku uszkodzenia skóry na skutek zranienia, otarcia itp. i kontaktu rany z wodą powodziową lub zanieczyszczonymi nią przedmiotami, zalecana jest konsultacja z lekarzem, który decyduje o dalszym postepowaniu. W uzasadnionych sytuacjach lekarz dokona kwalifikacji do szczepień przeciwko tężcowi i wskaże placówkę, która wykona szczepienie. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne – podkreśliła rzeczniczka opolskiego sanepidu.
Informacje w zakresie dostępnych punktów szczepień zamieszczane są na stronach internetowych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Szczepienia przeciwko tężcowi są obowiązkowe dla dzieci, jednak ochrona, jaką daje szczepienie, trwa 10 lat. Stąd zalecenia ekspertów okresowego powtarzania szczepień przeciwko tężcowi u dorosłych oraz w sytuacjach, gdy doszło do zranienia i zanieczyszczenia rany.
W związku z powodzią obowiązuje nowe zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia, na podstawie którego pacjenci mogą korzystać z dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko tego, do którego są zapisani. NFZ refunduje te świadczenia. Pacjenci w przypadku poważnej rany powinni zgłosić się na SOR.