123RF

Pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii nowej generacji z algorytmem AI

Udostępnij:

Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM wykonali zabieg implantacji innowacyjnego rejestratora arytmii, w którym zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji.

Pacjentem był 57-letni chory z nawracającymi utratami przytomności. Dotychczasowa diagnostyka nie pozwoliła na rozpoznanie przyczyny tych objawów, nowatorskie urządzenie ma w tym pomóc.

Zabieg wykonali dr hab. Łukasz Januszkiewicz i dr med. Marcin Michalak wraz z personelem asystującym: mgr Dorotą Świątek, mgr Oleksandrą Solohub, mgr Katarzyną Zawiłą i mgr Zuzanną Sawicką.

Urządzenie Reveal Linq II zostało wyposażone w najnowsze algorytmy sztucznej inteligencji AccuRhythm, które wykorzystują sieci neuronowe. Pozwalają one na zminimalizowane liczby fałszywie dodatnich alertów, które są jednym z największych problemów współcześnie wszczepianych rejestratorów arytmii.

Ponadto urządzenie zachowuje wysoką czułość w wykrywaniu klinicznie istotnej arytmii oraz – jako pierwszy rejestrator arytmii – umożliwia programowanie wszystkich parametrów zdalnie.

– Pacjent czuje się doskonale i przebywa już w domu, jesteśmy z nim w stałym kontakcie – mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

– Zaimplementowany rejestrator pozwoli nam wykryć przyczynę omdleń i ją wyleczyć, a co za tym idzie – uwolnić pacjenta od problematycznych objawów – zaznacza.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.