123RF

Rozpoczęto nabór wniosków do piątej edycji programu Walczak NAWA

Udostępnij:

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła piątą edycję programu Walczak NAWA. To okazja dla naukowców i lekarzy do odbycia staży trwających od 1 do 6 miesięcy w najlepszych ośrodkach prowadzących działalność badawczą, dydaktyczną lub związaną z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w powiązaniu z działalnością naukową na świecie.

Program Walczak NAWA jest wspólną inicjatywą Agencji Badań Medycznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej realizowaną na zlecenie ministra zdrowia. Jego celem jest wzmocnienie potencjału polskich jednostek naukowych i podmiotów leczniczych poprzez wsparcie mobilności międzynarodowej badaczy nauk medycznych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu.

Osoby realizujące projekty w programie mają możliwość przeprowadzenia badań naukowych i pracy u boku wybitnych specjalistów w najlepszych ośrodkach medycznych na całym świecie. Spodziewanym efektem ma być poprawa systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

W czterech rozstrzygniętych do tej pory edycjach programu grant na wyjazd przyznano 97 osobom. W ostatniej edycji przyznano 40 stypendiów na wyjazdy do 12 krajów.

Podobnie jak w 2023 roku o stypendia mogą starać się przedstawiciele nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. Wyjazdy są możliwe do dowolnego kraju na świecie, z wyjątkiem Federacji Rosyjskiej. Każdy z uczestników programu będzie miał możliwość rozwoju kompetencji w ramach jednej z trzech ścieżek: dydaktycznej, naukowej i klinicznej podczas pobytu trwającego od 1 do 6 miesięcy.

O stypendium mogą ubiegać się:

  • doktoranci kształcący się w szkołach doktorskich w dyscyplinach nauk medycznych, nauk farmaceutycznych lub nauk o zdrowiu,
  • osoby posiadające co najmniej stopień naukowy doktora nauk medycznych, nauk farmaceutycznych lub nauk o zdrowiu, pracujący w szpitalach i innych placówkach leczniczych oraz w polskich instytucjach systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Program zapewnia finansowanie nawet do 29 500 zł na każdy miesiąc pobytu w zagranicznym ośrodku goszczącym, jeśli taki ośrodek znajduje się w kraju o najwyższych kosztach utrzymania i zakwaterowania. Na wsparcie składają się: stypendium, ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania, wsparcie materialne oraz ryczałt na koszty podróży. Dodatkowo doktoranci i naukowcy, którzy wybiorą ścieżkę naukową i zdecydują się na wyjazd dłuższy niż trzy miesiące, mogą otrzymać jednorazowe wsparcie materialne w wysokości 20 000 zł.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.