Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wytyczne postępowania w przypadku powikłań okulistycznych w przebiegu leczenia dupilumabem

Udostępnij:

Z uwagi na fakt, iż stosowanie dupilumabu w ciężkich postaciach atopowego zapalenia skóry jest coraz częstsze, Brytyjskie Towarzystwo Dermatologiczne wydało rekomendacje co do postępowania z powikłaniami okulistycznymi w przebiegu leczenia biologicznego.

W badaniach klinicznych i w obserwacjach na danych rzeczywistych odnotowano zwiększoną częstość występowania działań niepożądanych ze strony oczu w przebiegu leczenia dupilumabem. Stąd klinicyści potrzebują wskazówek dotyczących udzielania pacjentom porad przed leczeniem i postępowania z powikłaniami w przypadku ich wystąpienia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalecenia ekspertów BSD.

Pacjentom z chorobą rogówki lub spojówki należy zaproponować profilaktyczne stosowanie lubrykantów do oczu niezawierających konserwantów przed rozpoczęciem leczenia dupilumabem. Nie ma wystarczających dowodów, aby zalecać taką formę profilaktyki osobom, które nie mają obecnie ani wcześniej istniejącej choroby oczu.

Obecność przewlekłej choroby rogówki lub spojówek powinna skłaniać do skierowania chorego do poradni okulistycznej (w trybie standardowym, nie na cito) przed rozpoczęciem terapii biologicznej. U osób po przeszczepieniu rogówki w wywiadzie do czasu konsultacji z okulistą lub u osób z odwracalnymi ostrymi chorobami oczu (np. zakaźnym zapaleniem spojówek) należy opóźnić rozpoczęcie terapii dupilumabem do czasu ich ustąpienia.

U osób z jednostronnymi objawami ocznymi podczas leczenia dupilumabem należy postępować standardowo, za pomocą istniejących już ścieżek, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby odzwierciedlały one powikłania leczenia biologicznego.

W przypadku dzieci poniżej 7. roku życia, u których występują łagodne do umiarkowanych objawy oczne (przejściowe objawy, uczucie ciała obcego lub tarcie oka) lub łagodne i sporadyczne nastrzyknięcia spojówek lub obrzęk obu powiek, należy rozpocząć stosowanie środków nawilżających do oczu niezawierających konserwantów i zgłosić się do okulisty w celu oceny w ciągu 4 tygodni od skierowania. W ciężkich przypadkach należy zgłosić się do okulisty w celu oceny w ciągu 1 tygodnia. Dzieci i młodzież w wieku 7 do 17 lat z ciężkimi powikłaniami ocznymi należy kierować do ośrodka okulistyki w celu oceny pilnej (tj. w ciągu 24 godzin) lub w ciągu 4 tygodni w zależności od oceny klinicznej i w międzyczasie rozpocząć lub kontynuować miejscową terapię lubrykantami.

Pełna wersja wytycznych jest dostępna w języku angielskim pod linkiem.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.